Williams oli runkosarjassa Lappeenrannan NMKY:n paras pistemies 18,8 pisteen keskiarvolla. Williams oli myös tehokkain namikalainen play off -otteluissa 18,9 pisteen keskiarvolla.
Amerikkalaispelaaja saavutti tänä kautena harvinaisuuden voittamalla Suomen mestaruuden lisäksi heti perään Sveitsin mestaruuden. Williams siirtyi BC Montheyn riveihin korvaamaan loukkaantunutta Deon Georgea Sveitsin pudotuspelien alkaessa.
BC Monthey raivasi tieltään Sveitsissä ennen finaaleja ensin Herensin voitoin 3-1 ja päälle Luganon lukemin 3-2. Williams pussitti ensimmäisessä loppuottelussa 19 pistettä, jonka jälkeen ei enää pelannut finaalisarjassa Georgen tervehdyttyä takaisin kentille.
Sopimuspelaajia Lappeenrannalla on yhteensä kuusi ja mestareiden kiven kovasta aloitusviisikosta puuttuu enää takamies Chanan Colman, jonka kanssa neuvottelut ovat kesken.
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/