Microsoft Devices monivuotisella sopimuksella Susijengin pääyhteistyökumppaniksi

Microsoft Devices ja Suomen Koripalloliitto ovat solmineet monivuotisen sopimuksen, joka tekee Microsoft Devices:ta Susijengin pääyhteistyökumppanin. Tuore sopimus on osapuolille luonnollinen jatkumo, sillä Nokia oli vuosikymmenen ajan nuorten koripallomaajoukkueiden pääyhteistyökumppani.

Susijengiläisten kasvattajaseuroista valittujen 12 juniorin unelmat toteutuvat, kun he pääsevät Sloveniaan kannustamaan ja tapaamaan esikuviaan. Kuva: Ville Vuorinen.

Suomen miesten koripallomaajoukkue, Susijengi, on viimeisen vuoden aikana kasvanut ilmiön mittasuhteisiin suomalaisessa urheilu- ja kansainvälisessä koripallokentässä.

Susijengi pelasi viime syyskuussa sensaatiomaiset EM-kisat edettyään toisen kerran peräkkäin Euroopan 12 parhaan joukkoon ja voitettuaan turnauksessa neljä maailman Top15-maata; Turkin, Venäjän, Kreikan ja EM-isäntä Slovenian.

Tammikuussa Susijengi palkittiin Urheilugaalassa vuoden joukkueena, Susijengin pääluotsi Henrik Dettmann vuoden valmentajana ja Sloveniassa kansainväliseksi jutuksi nousseet Susijengi-fanit vuoden urheilukulttuuriteosta.

Susijengin haastajan asemessa napsimat voitot saivat helmikuussa jatkoa, mutta tällä kertaa kabinettien puolella. Muun muassa maailman suurimpia tv-markkinoita vastaan taistelleelle Suomelle myönnettiin ensi elo-syyskuussa Espanjassa pelattavaan MM-lopputurnaukseen paikka villillä kortilla. Suomi on jo ennen kisojen alkua osoittanut päättäjien tehneen oikeita valintoja; viimeisten tietojen mukaan Espanjan MM-kisoihin on suuntaamassa peräti 7000 Susijengi-fania!

Yhteiselle taipaleelle jatkoa

Suomi-koriksen nousu parrasvaloihin ei kuitenkaan ole yhden vuoden tuotos. Susijengi on Euroopan kehittynein maajoukkue viimeisen kahdeksan vuoden ajanjaksolla mitattuna ja se on pidemmän aikavälin panostuksen lopputulos. Maajoukkue on hitsautunut vuosien saatossa yhteen, hionut pelaajien pitkäjänteisellä sitoutumisella pelitapansa huippuunsa, jonka lisäksi taustalla on tehty maajoukkueohjelman kehitystoimia jo yli kymmenen vuoden ajan Nokian myötävaikutuksella.

– Olemme onnellisia ja iloisia siitä, että Nokian tekemä investointi nuorten maajoukkueisiin sai jatkoa. Huippu-urheilu on pitkäjänteistä työtä ja Nokian tekemien panostusten avulla pystyimme kehittämään maajoukkueohjelmiamme, sekä nostamaan harjoitus- ja pelimäärät kilpailijamaiden tasolle, kertoo Suomen Koripalloliiton ja Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmann.

Nokia aloitti nuorten koripallomaajoukkueiden pääyhteistyökumppanina vuonna 2002. Sopimus keskittyi spesifisesti nuorten koripallolahjakkuuksien kehitysohjelmiin sekä Koripalloliiton valmentajakoulutuksen kehittämiseen. Yhteistyön myötä syntyi nuorten maajoukkueparhaimmiston henkilökohtaisten taitojen parantamiseen tähdänneet Nokia Teamit, jonka lisäksi Koripalloliitto lisäsi maajoukkuenuorten leirivuorokausien ja kansainvälisten otteluiden määrää kaikissa ikäluokissa sekä uudisti valmentaja- ja ohjaajakoulutuksen sisällöt.

– Moni Susijengin nykypelaaja on käynyt läpi uuden maajoukkueohjelmamme, jonka kautta tulee nousemaan uusia susijengiläisiä myös tulevina vuosina. Yhteistyö Microsoft Devices:in kanssa on luonnollinen jatkumo Nokian kanssa aloitetulle yhteistyölle, Dettmann jatkaa.

Microsoftin ja Koripalloliiton sopimus kaksivuotinen kattaen MM-kisat 2014 ja EM-kilpailut 2015, joissa Microsoft Devices:lla on eksklusiivinen näkyvyys Susijengin pelipaidassa. Lisäksi Susijengi tulee näkymään Microsoft Devices:in markkinointiviestinnässä ja tapahtumissa.

– Olemme hakeneet Susijengille määrätietoisesti kumppaneita, jotka ovat halukkaita hyödyntämään Susijengiä ja nostamaan sen markkinoinnillisesti uudelle tasolle. Microsoft Devices on vakuuttava ja mieluisa kumppani, sanoo Dettmann.

– Microsoft Devices:in puolesta olen iloinen jatkaessamme Nokian aloittamaa yhteistyötä Suomen Koripalloliiton kanssa. Susijengi lähtee ensimmäistä kertaa suomalaisen koripallon historiassa lajin MM-kisoihin, ja haluamme olla mukana tukemassa sisukkaasti taistelevaa haastajaa. Susijengin tarina osoittaa pitkäjänteisen työn ja yhteiseen tavoitteeseen pyrkimisen merkityksen, sanoo Tuula Rytilä, Microsoft Devices –liiketoiminnan markkinoinnista vastaava johtaja.

Suomen Koripalloliitto haluaa virallisesti kiittää Microsoft Devices:in lisäksi Antolainen Consultingia, joka oli neuvottelemassa yhteistyöstä Koripalloliiton puolelta.

Lisätiedot: Lisää Susijengi-uutisia