Tasaisen ja aaltoilevan avausneljänneksen jälkeen Suomi meni menojaan toisella jaksolla Touko Tainamon johtaessa tietä yhdeksällä pisteellään.
Suomi kasvatti johtonsa kymmeneen pisteeseen taukoon mennessä eikä Tshekki saanut ottelun edetessä hyökkäystään kunnolla uomiinsa intensiivisen suomalaispuolustuksen puristuksissa.
– Perinteinen scrimmage-ottelu. Ensimmäiset viisi-kuusi minuuttia meillä oli vaikeaa löytää rytmiämme, mutta sen löydyttyä saatiin pikkuhiljaa peli haltuun ja pystyttiin pelaamaan meidän identiteetillämme eli laittamaan palloon painetta ja juoksemaan kenttää. Saatiin myös peluutettua miehistöä tasaisesti läpi ottelun, kommentoi universiadijoukkueen päävalmentaja Anton Mirolybov.
Scrimmage-luonteensa vuoksi ottelusta ei pidetty tilastokirjaa. Kaksinumeroisille pisteille ylsivät Touko Tainamo (16) ja Emil Skyttä (15).
Suomen miehet aloittavat universiadien alkulohkopelinsä perjantaina Chileä vastaan.
