Ärhäkkä Sutjeska piinasi finaalien avauksessa Buducnostia täydet 40 minuuttia, mutta tiistain toisessa osaottelussa hallitseva mestari oli aivan omaa luokkaansa. Sutjeska ei löytänyt viimeistelytilaa Buducnostin puolustuksen siimeksestä, ja vieraat rallattelivat jo taukoon mennessä 14 pisteen johtoasemaan eivätkä katsoneet taakseen.
Lee teki tuttuun tapaan takuutyötä hallitsevalle mestarille. Susijengi-sentteri upotti 17 minuutissa pelitilanneheittonsa tarkasti ja keräsi joukkueelleen 13 pisteen ja neljän levypallon saaliin. Buducnostin pisteykkönen oli Aleksa Popovic (17/1).
Buducnostilla on mahdollisuus hakea kolmas, ratkaiseva otteluvoitto finaalien kolmannessa osaottelussa perjantaina kotonaan.
Lee juhli edellisen kerran mestaruutta USA:n yliopistoliiga NCAA:n viimeisenä vuotenaan, kun Old Dominion Monarchs ratsasti Leen johdolla CAA-konferenssin ykkössijalle.
Sutjeska – KK Buducnost 62–77 (21–25, 33–47, 51–65)
Sutjeska: Nikola Pavlivevic 18/2/5 syöttöä.
Buducnost: Aleksa Popovic 17/1, Gerald Lee jr 13/4.
G.Lee: Aloitusviisikossa, Minuutit 17, Pisteet 13 (2p 5-8, 1p 3-4), Levypallot 4, Syötöt 1.
