Pyrintö vakuuttava EuroChallenge-avauksessa

4.10.2011 Tampereen Pyrintö otti vakuuttavan ensiaskelen kohti Euroopan seurajoukkueiden kolmoskilpailu EuroChallengen runkosarjaa päihittämällä Unkarin mestari KK Szolnoki Olajin EuroChallenge-karsinnan avauksessa Pyynikillä pistein 77–69 (38–34). Pyrinnön ykkösnimi oli 20 pistettä heittänyt Antero Lehto.

Antero Lehto oli kentän tähti EuroChallenge-avauksessa Tampereella.

Antwine Williams tyylitteli tupla-tuplan, 18 pistettä ja 10 levypalloa. Kuvat: Tytti Nuoramo.

Pyrintö hallitsi kenttätapahtumia ja karsintaottelun avauspuoliskolla erityisesti vahvalla puolustuspelillään. Vaikka unkarilaisjoukkue oli Pyrintöä pidempi ja fyysisempi, tamperelaiset onnistuivat erinomaisella sijoittamisellaan ja pelinluvullaan sulkemaan Szolnokin tien korille.

 

Ensimmäisen 20 peliminuutin aikana Szolnok sinnitteli matkassa kaukoheitoillaan, mutta kolmannella jaksolla Pyrintö porhalsi karkuteille erityisesti nopeiden vastahyökkäyksiensä turvin.

 

Hallitseva Suomen mestari oli hemmotella tamperelaisyleisöä jo murskavoitolla johtaen kolme ja puoli minuuttia ennen loppua mykistävästi 77–58. Viimeisillä minuuteilla Pyrinnön peliajatus kuitenkin sekosi ja Szolnok vei ottelun lopun 11-0 kaventaen piste-eron kahdeksaan. Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola ei kuitenkaan hätkähtänyt viimeisten minuuttien tapahtumista.

 

– Me olimme 38 minuuttia erinomaisen hyvä joukkue ja voimme vielä parantaa tästä. Jonkun mielestä me annoimme lopussa kymmenen pistettä vastustajalle, mutta jos emme pysty pitämään kahdeksan pisteen johtoa vieraskentällä, emme kuulu tähän sarjaan. Tavoite on kuitenkin pidemmällä kuin jatkoon pääsemisessä, Poikola linjasi.

 

Lehto häikäisi, joukkuepuolustuksessa parannettavaa

 

Pyrinnön pelistä huokui läpi ottelun kokemus, luottamus omaan tekemiseen ja saumaton joukkuetyöskentely. Vaikka 210-senttinen Antti Nikkilä ja 207-senttinen Olli Ahvenniemi eivät olleet unkarilaissenttereiden rinnalla kokoa isompia kuten Suomen Korisliigan senttereihin verrattuna, muodostivat he korin alla betoniseinän, johon Szolnokin pelaajat iskivät päätään koko ottelun ajan.

 

Tamperelaiset päivystivät puolustuspäässä syöttölinjoilla, pyrkivät ajamaan unkarilaispelaajat nollakulmiin ja kävivät härkäpäisesti kahdella miehellä kiinni palloon aina Szolnokin pallonkäsittelijöiden epäröidessä. Pyrinnön puolustus puri erityisen hyvin toisen puoliajan ensimmäiset 15 minuuttia, jonka aikana Szolnok sortui yhtenään pallonmenetyksiin.

 

– Meillä oli kolme asiaa, jotka halusimme Szolnokin hyökkäyksestä pois. Obie Trotterin palloscreenien puolustamisessa teimme muutaman virheen, Márton Báderin post-pelaamisen puolustamisessa olimme ajoittain erinomaisia. Lisäksi saimme Marton Fodorin ja Gábor Soósin heitot pois, arvioi Poikola.

 

Hyökkäyspäässä Pyrinnön syömähammas oli huikean ottelun pelannut Pyrintö-kasvatti Antero Lehto. 184-senttinen, 27-vuotias takamies viimeisteli röyhkeitä ajoja ja huudatti runsaslukuista kotiyleisöä upottamalla kolmesta kolmosyrityksestään kaksi. Puolustuspäässä Lehto toisti kevään 2010 finaalien menestysreseptiään ja teki Szolnokin takamiestähti Obie Trotterin (19/9/2 blokkia) illasta hankalan.

 

Lehdon lisäksi kaksinumeroisille pisteille ylsivät amerikkalaiset Antwine Williams (18/10), Brant Bailey (17/7) sekä Damon Williams (13/9). Antwine Williams ja Brant Bailey yllättivät unkarilaiset monipuolisuudellaan ja pystyivät ratkaisuihin niin korin läheisyydessä kuin kauempanakin. Damon Willliams oli Szolnokin tiukassa erikoisvartioinnissa ja upotti 19 pelitilanneheitostaan vain kuusi. Pyrinnön neljäs amerikkalainen, polvivaivoista kärsinyt Kenneth Lowe, oli kokoonpanossa mutta ei pelannut.

 

Pyrintö ja Szolnok kohtaavat tiistaina 11. lokakuuta Szolnokissa toisen osaottelun merkeissä. Pyrinnölle riittää EuroChallengen jatkopaikkaan seitsemän pisteen tappio.

 

– Puolustuksessamme tekemämme virheet pystymme korjaamaan vieraissa. Opimme tämän matsin aikana merkkaamaan Szolnokin heittäjät ja olennaista tulee olemaan se, mitä tapahtuu kolmen sekunnin alueella. En näe mitään syytä siihen, miksi voimasuhteiden pitäisi muuttua Unkarissa, ennakoi Poikola tulevaa.

 

EuroChallengen karsinta-avauskierroksen muissa otteluissa unkarilainen Atomerömü ryöpytti itävaltalaista Traiskircheniä 70–48, Vladivostokin suurseura Spartak Primorie päihitti venäläiskollegansa Jenisein 75–58, georgialainen Sokhumi kukisti Valko-Venäjän BC Minskin 94–78 ja moskovalainen Triumph Ljubertsi haki Samaran Krasnie Kriliasta turvallisen 94–71-avausvoiton.

 

 

Tampereen Pyrintö – KK Szolnoki Olaj 77–69 (22–18, 38–34, 62–48), EuroChallenge-karsintojen avausottelu, Tampere 4.10.2011

 

Pyrintö: Antero Lehto 20/3, Antwine Williams 18/10, Brant Bailey 17/7, Damon Williams 13/9, Antti Nikkilä 6/3, Olli Ahvenniemi 3/2, Jesse Niemi 0/5, Niko Mattila 0/0, Osku Heinonen, Jari Pulkkinen, Ville Pekkola, Kenneth Lowe.

 

Szolnok: Obie Trotter 19/9/2 blokkia, Marko Derasimovic 15/7, Marton Bader 14/8.

 

Lisätietoja: Ottelutilastot

 

 

 

 
24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

9.4.2026 20:22 Korisliiga

Ottelu numero seitsemän ratkaisi: Seagulls välieriin!

Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.

7.4.2026 20:21 Korisliiga

Seagulls tasoitti – Katajan välierävastus ratkaistaan vasta seitsemännessä pelissä torstai-iltana!

Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.

Näytä lisää vastaavia