Puola aloitti EM-kisat voittamalla niukasti sekä Bosnia-Hertsegovinan että Venäjän. Viimeiset kaksi ottelua ovat kuitenkin päättyneet tappioihin ja Puola hakeekin tappioputken katkaisemista Susijengiä vastaan.
– Totta kai heillä on yksi superstara, mutta muuten he ovat käynnistäneet uuden ohjelman pari kolme vuotta sitten. Muutama kokenut pelaaja jätetty pois ja he ovat rakentaneet uutta tulevaisuutta hyvien urheilullisten nuorten varaan, Susijengin apuvalmentaja Jukka Toijala kommentoi.
Puolan pisteykkönen on ollut 198-senttinen laituri Adam Waczynski, joka on tehnyt keskimäärin 17.3 pistettä ottelua kohden. Kakkosena pisteissä on jokaisen Puolaa pelaavan puolustuksen pääprioriteetti Marcin Gortat.
Washington Wizards -sentteri, lempinimeltään ”Puolan vasara”, on huippusentteri, joka oman uhkansa lisäksi pystyy luomaan peliä korin läheisyydestä. Puolustuksessa hän on 211-senttisestä varrestaan huolimatta liikkuva ja haastaa aktiivisesti ajajien heittoyrityksiä.
– Gortat on yksi koko turnauksen parhaista pelaajista. Meillä on omat suunnitelmamme hänen stoppaamiseen, Petteri Koponen kommentoi.
– Puolan kanssa ei voi kuitenkaan keskittyä pelkästään Gortatin pysäyttämiseen, koska heillä on myös hyviä heittäjiä kaaren takaa.
Susijengi ja Puola kohtaavat tänään 10.9. kello 16:00 Suomen aikaa.
Seuraa heitä
Marcin Gortat (211 cm/32 v.): ”Todella monipuolinen ja taitava iso pelaaja. Pystyy viimeistelemään molemmilla käsillä, hyvä syöttäjä ja kokenut.”
A.J. Slaughter (191/28): ”Rauhallinen pelin organisoija, joka ratkaisee tarvittaessa itse.”
Adam Waczynski (198/25): ”Heidän turnauksen ykkösskoraaja. Tekee pisteensä monipuolisesti ja aivan erinomainen heittäjä”
Pelaajia kommentoi Susijengin apuvalmentaja Jukka Toijala.
