Toijala ja Kaaresvirta sopivat jatkostaan Kouvoissa

Viime kevään Suomen mestarit Jukka Toijala ja Samu Kaaresvirta ovat solmineet jatkosopimukset Kouvojen kanssa. Kaksikon jatkopestit ovat kaksivuotisia. Ennestään Kouvoilla oli pelikauden 2005-06 kattava sopimus Jani Hiltusen kanssa.

32-vuotias Jukka Toijala ei ole kuluvalla kaudella pelannut vielä otteluakaan. Hän kärsi koko syyskauden reisiluun kaulan sinnikkäästä rasitusmurtumasta. Viime viikkoina Toijala on jo pystynyt harjoittelemaan, mutta Sparliigan kauden avauspeli on saanut ainakin toistaiseksi odottaa itseään.

Kouvoissa peliuransa aloittanut Toijala on jo pitkään ollut seuran keulakuva – siitäkin huolimatta, että mies vietti pari vuotta Joensuussa. Toijalalla on meriittilistallaan kolme Kouvoissa voitettua Suomen mestaruutta ja kaksi Suomen cupin voittoa, jonka lisäksi hänet on kertaalleen valittu SM-sarjan parhaaksi pelaajaksi (vuonna 2002).

Viime kaudella Toijala kirjautti runkosarjassa keskiarvoikseen 12,4 pistettä ja 3,03 koriinjohtanutta syöttöä.

Samu Kaaresvirralle käynnissä oleva kausi on toinen Kouvolassa. Aiemmin hän on edustanut pääsarjatasolla turkulaista Piilosetia sekä Salon Vilpasta. 192-senttinen Kaaresvirta on tällä kaudella ollut vakionimi Kouvojen aloitusviiisikossa. Ottelukohtaisiksi keskiarvoikseen hän tehtaillut 9,9 pistettä ja ottanut 3,3 levypalloa.

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/

Päivitetty