FIBA EuroCupiin on ToPon vetäytymisen myötä Suomesta lähdössä ainoana joukkueena cup-mestari Lappeenrannan NMKY. Sekä LrNMKY että ToPo hakivat paikkaa EuroCupista. Suomen Koripalloliiton hallitus hyväksyi hakemukset 12.5. pitämässä kokouksessaan.
FIBA EuroCup on kansainvälisen koripalloliiton ainoa seurajoukkuekilpailu tulevalle kaudelle sen luovuttua aiemmin keväällä kakkoskilpailustaan FIBA EuroCup Challengesta. Sarjassa pelaa ensi kaudella yhteensä 36 joukkuetta, jotka on jaettu kuuteen (6) kuuden (6) joukkueen lohkoon. Lohkoissa pelataan kaksinkertaiset sarjat.
Mikäli FIBA EuroCupiin ilmoittautuneita on enemmän kuin 36, järjestetään karsintakierros. Mahdolliset karsintaottelut pelataan 16.10. ja 23.10. ja varsinainen sarja alkaa 6.11. Kullekin varsinaiseen sarjaan selviytyneelle joukkueelle tulee siten kymmenen ottelua mahdollisten karsintaotteluiden lisäksi.
Kaikkien FIBA Euroopan sarjojen arvontatilaisuus järjestetään 5.8.
Suomesta ei osallistunut joukkueita kansainvälisiin seurajoukkuekilpailuihin pelikaudella 2006-07. Lappeenrannan NMKY osallistui FIBA EuroCup Challenge –kilpailuun pelikaudella 2005-06 selviytyen hienosti aina välieriin saakka.
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/kansainvaliset_sarjat/