Tärkeintä on innostus lajiin ja halu olla mukana kehittämässä edustusjoukkueen toimintaa. Riennon naisten edustusjoukkueessa pelaa sekä kokeneita aikuispelaajia että nuorempia junioreita, joten kyky tulla toimeen erilaisten ihmisten kanssa on välttämätöntä. Voit olla kokenut konkari tai valmentajaurasi alussa oleva valmentaja. Tärkeintä on halu kehittyä ja oppia! Riento pelaa kaudella 2018-2019 naisten 1.divisioonassa.
Riennon junioripuolen valmennus kaipaa myös vahvistusta kaudelle 2018-2019, koska harrastajamäärät ovat nousussa. Turun Riennon koripallovalmentajat ovat ammattitaitoinen ryhmä eri ikäisiä ja erilaisella kokemuspohjalla olevia toimijoita, joita yhdistää oma pelaajatausta sekä vahva palo koripalloon. Seurana kannustamme jokaisen valmentajamme kouluttautumista eteenpäin ja ylläpidämme valmentajapolkua, jolle peliuransa päättävät nuoret voivat siirtyä ja jatkaa toimimista tutussa ympäristössä.
”You never play alone” -hengen mukaisesti teemme paljon yhteistyötä eri joukkueiden välillä ja kollegoilta on aina mahdollista pyytää ja saada apua, oli kyseessä sitten keskustelu peli-, kasvatus- tai opetustilanteista, uusien ajatusten ideointi, ongelmatilanteiden ratkaiseminen, harjoitus- ja ottelutapahtumien suunnittelu ja vetäminen tai muuten vain koriksen ilojen ja surujen jakaminen.
Lisätietoja edustusjoukkueen valmentajatehtävästä antaa seuran puheenjohtaja
Piia Noronen
piia.noronen@gmail.com tai 0445769457
Juniorivalmennukseen liittyvistä asioista vastaa
Sara Suominen sara.suominen2@gmail.com
p. 0405776069
