URHOtv kertoi julkaisemassaan tiedotteessa hakeneensa talousvaikeuksien vuoksi velkasaneeraukseen viime syksynä. Yhtiön taloudellinen tilanne on pysynyt heikkona ja se ei ole pystynyt kehittämään liiketoimintaansa kannattavaksi. Tämän vuoksi yhtiön saneerausprosessia on haettu keskeytettäväksi.
Saneerauksen päättymisestä johtuen ja minimoidakseen eri alihankkijoilleen syntyvät kustannukset, URHOtv peruu toistaiseksi kaikki suunnitellut tuotannot sekä keskeyttää kanavan jakelun tiistaista 1.4.2014 alkaen.
– Tilanteemme on kriittinen, mutta emme vieläkään ole luopuneet toivosta löytää keinoja. Merkityksemme suomalaisen urheilun televisioinnille on huomattavan suuri ja taistelemme loppuun asti löytääksemme kaikille osapuolille parhaan ratkaisun, kertoo operatiivinen johtaja Markku Korhonen URHOtv:n nettisivuilla.
URHO Play:n otteluiden ja tallenteiden katselu sekä ostaminen toimivat normaalisti kuun loppuun saakka, mutta palvelujen myynti on lakkautettu 1.4. alkaen. URHO Playn jo tilatut, maaliskuun jälkeistä aikaa koskevat palvelut hyvitetään.
Tiedotteessaan kanavan maksu-tv –asiakkaita kehotetaan olemaan tarvittaessa yhteydessä omaan operaattoriin. URHOtv pyrkii kertomaan toimintaohjeita mahdollisimman tarkoin myös omien www-sivujensa kautta.
Yhtiö kertoo myös pyrkivänsä edelleen löytämään keinoja toimintansa jatkamiseksi.
Suomen Koripalloliitto puolestaan tutkii mahdollisuuksiaan varmistaa Korisliiga-kauden huipennuksen näkyminen kotikatsomoihin.
Lisätiedot: URHOtv:n nettisivut
