Kevään Suomen mestari Sara Rokkanen siirtyy Forssan Alkuun

Naisten Korisliiga-kautteen valmistautuva Forssan Alku tiedotti viime viikolla uudesta pelaajasopimuksesta, kun 22 ottelua Susiladiesissa pelannut Sara Rokkanen, 26, siirtyy Forssaan. Rokkanen oli voittamassa viime keväänä Suomen mestaruuden Peli-Karhujen riveissä.

Sara Rokkanen nähdään ensi kaudella Forssan Alun paidassa. Kuva: Ville Vuorinen.

PuHu Juniorit -kasvatti aloitti Korisliiga-uransa Tapiolan Hongassa kaudella 2014-15, jolloin hänet palkittiin vuoden tulokkaaksi 10,4 pisteen ja 3,8 levypallon keskiarvoilla. Kahden Honka-kauden jälkeen hän siirtyi Yhdysvaltojen yliopistokentille Toledoon, jossa hän pelasi täydet neljä kautta.

Ammattilaisurallaan Rokkanen on ehtinyt pelata Ruotsissa sekä Espanjan ykkös- ja kakkossarjassa. Viime joulukuussa hän palasi takaisin Suomeen pelaamaan PeKassa, jossa hän tilastoi keskimäärin 6,3 pistettä ja 3,1 levypalloa ottelua kohden.

– Sara Rokkanen on pallonkäsittelytaidoltaan sarjan parhaita pelaajia. Hän pystyy tekemään pisteitä ja pelaamaan pelipaikalleen hyvin monipuolisesti, jopa luovasti. Tärkeä pelaaja meille, Alun päävalmentaja Juri Heinämäki kommentoi.

Rokkanen on pelannut urallaan 22 ottelua naisten maajoukkueessa, Susiladiesissa. Haastajamaajoukkueesta häneltä löytyy otteluita kuusi kappaletta; nuorisomaajoukkueista taas 25.

Päivitetty

Henkilöt