Teneriffa selvitti jatkolohkon ensimmäisen kierroksen puhtaalla pelillä kaadettuaan kolmannessa ottelussaan Rytas Vilnan 89-75 (38-41). Nihkeän avauspuoliskon jälkeen Teneriffa tuli kuumana kolmannelle neljännekselle viemällä sen 22-9. Salin oli jälleen käsi lämpimänä, kun pistesaldoa koristeli 14 merkintää. Sen lisäksi hänelle kertyi kaksi levypalloa, kolme syöttöä ja riisto. Emir Sulejmanovic sai tehotilastoihinsa yhden syötön ja yhden riiston.
Ottelutilastot
Samassa lohkossa pelaava Lassi Tuovin luotsaama Strasbourg otti toisen voittonsa kaatamalla Szombathelyn 85-63 (36-33). Luukas Vaara oli Strasbourgin kokoonpanossa, muttei pelannut ottelussa.
Ottelutilastot
Elias Valtosen Manresa avasi voittotilinsä kaatamalla kotonaan Darüssafakan 89-74 (49-31). Valtoselle kirjattiin kolme pistettä, kolme levypalloa, kaksi syöttöä, kaksi riistoa ja kaksi torjuntaa.
Ottelutilastot
Mikael Jantusen Oostende sen sijaan jatkaa vielä voitoitta hävittyään Cluj-Napocan vieraana 75-86 (37-37). Jantuselle tilastoitiin neljä levypalloa ja syöttö.
Ottelutilastot
Belgiassa Topias Palmi upotti 11 minuutissa seitsemän pistettä ja keräsi kolme levypalloa ja syötön, kun Hubo Limburgin vahva vire sai jatkoa 90-73 (43-45)-voitolla Okapi Aalstista. Voitto oli Limburgille kolmas peräkkäinen ja viides kuuteen edellisotteluun. Limburg on noussut seitsemänneksi.
Ottelutilastot
Ranskan NM1:ssä Daniel Dolencin 12 pisteen saalis ei riittänyt, kun Les Sables hävisi Stade Rochelaisille 59-71.
Ottelutilastot
