Susijengi saa kannattajistaan tärkeän tuen EM-avaukseen Espoon Metro Areenalle. Torstaina 20.2. pelattavaan Serbia-otteluun on myyty jo 5400 lippua.
Lipunmyyntiin vapautui tiistaina lisää lippuja sääntömääräisistä kiintiöistä.
Viime vuonna päättyneissä MM-karsintaotteluissa Susijengi sai nauttia kotiyleisön tuesta, kun Susijengin neljästä viimeisestä MM-karsintaottelusta kolme oli loppuunmyytyjä.
– On mahtavaa, että Susijengi saa karsinta-avaukseen jälleen elintärkeän 6. pelaajan tuen Katsomolippuja on vielä myynnissä vajaa tuhat. Jos vanhat ennusmerkit pitävät paikkaansa, halli on taas täynnä ja fiilis katossa, kiittelee Koripalloliiton toimitusjohtaja Ari Tammivaara.
EM-karsintaottelussa Espoo Metro Areenan myynnissä oleva kapasiteetti on noin 7000 katsojaa sisältäen noin tuhat aitiopaikkaa. MM-karsintaottelussa 2019 Ranskaa vastaan Susijengin otteita seurasi Espoossa 7009 katsojaa.
Susijengin ja Serbian lisäksi samassa E-karsintalohkossa pelaavat Georgia ja Sveitsi. EM-kisat pelataan elokuussa 2021. Kisojen alkulohkoja isännöivät Köln (Saksa), Milano (Italia), Praha (Tshekki) ja Tbilisi (Georgia).
Nauti ottelusta illallispöydästä
Serbia-otteluun on saatavilla vielä kourallinen VIP-pöytiä, joissa pöytäseurue pääsee seuraamaan Susijengin otteita erinomaisilta paikoilta ja nauttimaan samalla kolmen ruokalajin illallisen.
Kolmen ruokalajin illallisen ja ottelulippujen lisäksi VIP-pakettiin sisältyy oma sisäänkäynti halliin, VIP-palvelut sekä ottelulahja. VIP-paketin hinta on 130e/hlö.
Lisätiedot ja myynti:
Jussi Laurila, yhteyspäällikkö, Koripalloliitto
+358 400 468 202, jussi.laurila@basket.fi
