Pirkka Street Basket -kiertue saapui Lappeenrantaan

Lappeenrannassa vietettiin vuoden hauskinta koulupäivää auringoisessa säässä.

Tänään Lappeenrrannan koululaiset pääsivät viettämään hauskinta koulupäivää kun Pirkka Street Basket -kiertue saapui kaupunkiin. Tapahtuman järjesti Lappeenrannan Catz.

Tapahtuman pelit pelattiin K-Citymarket Lappeenrannan pihalla , joka toimi loistavana kenttänä katukoriksen vauhdikkaalle tunnelmalle. Aurinko paistoi ja musiikki soi, kun lähes 350 oppilasta kokoontui yhteen nauttimaan liikunnan riemusta. Pelaajat saivat kokea katukoripallon iloisen ja kannustavan ilmapiirin, jossa tärkeintä ei ollut voitto, vaan osallistuminen ja hauskanpito.

Suur kiitokset kuuluu K-Citymarket Lappeenrannalle, joka ei ainoastaan tarjonnut pelipaikkaa, vaan huolehti myös pelaajien jaksamisesta tarjoamalla heille evästä päivän aikana. Eväät maistuivat varmasti kaikille pelien lomassa ja antoivat lisäenergiaa tiukkoihin otteluihin.

Pirkka Street Basket -kiertue on osa K-ryhmän lajirajoja rikkovaa Liike on lääke -yhteishanketta. Kiertueen tunnelmia voi seurata Instagramissa käyttäjältä @ Basketballfinland sekä tunnisteiden #Pirkkastreetbasket ja #Liikeonlääke takaa.

Kiitos Lappeenranta ja huomenna ollaan Lahdessa!

Päivitetty