Winslo Barry jr palaa JBA:n korin alle

Miesten I divisioona A: Jyväskylä Basketball Academy vahvistui tutulla pelaajalla, kun Winslo Barry jr palasi Jyväskylään. 208-senttinen sentteri pelasi viime kaudella HoNsU:ssa 7,3 pisteen ja 8,2 levypallon keskiarvoilla.

Viime kaudella HoNsUn paidassa jatkuvasti kehittynyt New Providencen kasvatti Barry pelasi etenkin kevätkauden mallikkaasti kirjaten kauden viimeisissä 11 ottelussaan lähestulkoon tupla-tuplan keskiarvot (9,6/10,5). Barry harjoitteli kesän JBA:n mukana, mutta palasi sen jälkeen kotikonnuilleen Bahamalle oleskelulupa-asioiden vuoksi.

– Winslo on tehnyt ihan hirmuisen määrän töitä ja mennyt harppauksin eteenpäin kesän aikana, hehkuttaa JBA:n päävalmentaja Mikko Tupamäki seuran verkkosivuilla.

– Tulevaisuudessa miehen tavoitteena ovat ammattilaiskentät. Winslo halusi jäädä tänne pelaamaan ja harjoittelemaan, sekä myös opiskelemaan. Pelillisesti Winslo avaa meille uuden ulottuvuuden molempiin päihin kenttää kokonsa ja fyysisen olemuksensa ansiosta, sekä vapauttaa esimerkiksi Luoman Jeren pelaamaan myös nelospaikalla johon suuntaan miestä olisi tarkoituskin kehittää.

Pelaamisen lisäksi Barry aloittaa myös opiskelut Jyväskylässä. Avoimessa yliopistossa alkavat syksyn aikana Intercultural Studies –opinnot, jotka Barry suorittaa kauden aikana. Myös pelaaja itse on innoissaan toisen kautensa aloittamisesta Jyväskylän maisemissa.

– Toisen kauteni aloittaminen Jyväskylässä tuntuu todella hienolta ja päätös oli helppo tehdä. Tunnen, että pelini on mennyt paljon eteenpäin aikanani täällä. Opiskelut ovat myös olennaisessa osassa Jyväskylään jäämistäni, Barry kertoo.

Barry debytoi JBA:n paidassa tulevana sunnuntaina, kun Porvoon Tarmo matkaa Jyväskylään.

Lisätiedot: Winslo Barry jr