Salin saavutti Klingan maaottelupisteissä, hätyyttelee pelattujen maaotteluiden viiden kärkeä

Susijengin kapteeninnauhaa jo neljättä vuotta kantava helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatti Sasu Salin, 34, jatkoi vääjäämätöntä nousuaan historiankirjoihin marraskuun MM-karsintaikkunan aikana.

Sasu Salin saavutti Kari-Pekka Klingan. Kuva: Joonas Cavén / Susijengi.

Salin veti Suomi-paidan ylleen MM-karsintaotteluissa Unkaria ja Ranskaa vastaan ja on nyt pelannut maajoukkueurallaan hurjat 164 miesten maaottelua.

Salin on nyt yhden maaottelun päässä kaikkien aikojen pelattujen miesten maaotteluiden Top 5 -listasta, jonka viidennellä sijalla majailee Susijengin ex-kapteeni Hanno Möttölä 165 maaottelullaan. Pelattujen miesten maaotteluiden neljän kärjen muodostavat Tuukka Kotti (226), Shawn Huff (224), Jouko Heikkinen (190) sekä Risto Lignell (169).

Salin oli marraskuun MM-karsintaottelussa myös hyvässä heitossa upottamalla Unkaria vastaan 16 pistettä ja Ranskaa vastaan yhdeksän pistettä. Kahdessa maaottelussa keräämällään 25 pisteen saldolla Salin saavutti miesten maaottelupisteiden listalla maajoukkueikoni Kari-Pekka Klingan 13. sijalla. Salinilla ja Klingalla on nyt kummallakin kerättynä 1589 maaottelupistettä.

Salinin edellä maaottelupisteiden listalla ovat seuraavaksi Tuukka Kotti (12. sija, 1627 pistettä)  ja Jorma Pilkevaara (11. sija, 1657 pistettä.)

Päivitetty

Henkilöt

Kategoriat