
Tuukkasen äitiysloma koki joulukuun lopulla nopean suunnanvaihdoksen, kun suomalaissentteri päätyi lomamatkallaan Gran Canarian harjoituksiin. Piipahdus treeneihin johti kanarialaisjoukkueen tarjoukseen lyhyestä pestistä joukkueen avuksi. Tuukkanen harjoitteli Gran Canarian kanssa ja pelasi myös viidessä Espanjan liigan ottelussa, joista putoamisuhkaa vastaan taisteleva joukkue voitti kaksi.
Mittavalla urallaan 38-vuotias ja 192-senttinen Tuukkanen on aiemmin pelannut yhdeksän kautta Espanjan liigassa, jonka lisäksi hän pelasi ulkomaanvuosillaan myös Italian ja Ranskan pääsarjoissa sekä Xavierin yliopistossa, Yhdysvalloissa. Suomi-paidassa Tuukkanen on pelannut peräti 156 naisten maaottelua 15,5 pisteen keskiarvolla.
Viime kaudella Hyvinkään Pontevassa pelatessaan Tuukkanen oli sarjan tehokkaimpia pelaajia 17,1 pisteen, 13,0 levypallon ja 3,8 syötön keskiarvoillaan. Paluu Pontevaan oli luonnollinen valinta.
– Olin kesällä jo mukana ulkomaalaispelaajien hankinnassa ja lähes koko syyskauden elin joukkueen mukana kentän laidalla. Nyt on kiva päästä tuttujen tyttöjen kanssa kentälle, myhäili Tuukkanen HyPon julkaisemassa tiedotteessa.
– Synnytyksestä on edelleen ainoastaan kolme kuukautta, joka näkyy, mutta 1,5 kuukautta Kanarian joukkueessa, kaksi kertaa päivässä harjoitellen isoja ja vahvoja pelaajia vastaan, antoivat valmiuden palata näihin peleihin.
HyPoa Tuukkanen edustaa jo ensi lauantaina, kun tänä vuonna 100 vuotta täyttävän Pontevan vieraaksi Hyvinkäälle saapuu Tapiolan Honka. Ottelu käynnistyy Martinhallissa 6.2. klo 16.
Lisätiedot: Taru Tuukkanen
