Naisten Korisligan kauden 2014/15 mestaruus ratkaistaan hallitsevan mestarin Catzin, ja ToPon toisessa välieräsarjassa kaataneen Äänekosken Huiman välillä. Huiman ja ToPon viides ja ratkaiseva välierä pelattiin yli tuhannen katsojan silmien edessä, ja Äänekosken liikuntatalon riemuksi finaalipaikan lunasti itselleen vakuuttavan esityksen jälkeen Huima lukemin 87-64 (36-30).
Ottelun avausjakso kulki vielä helsinkiläisten komennossa, ToPon pitäessä puolustuspäässä likimain kahden edellisen ottelun kaltaista tahtia, ja ottelun toiselle kymmenminuuttiselle lähdettiinkin ToPon kahden pisteen johdossa.
Toisen jakson alkuminuutit joukkueet kulkivat vielä käsi kädessä, mutta hiljalleen, askel askeleelta kotijoukkue alkoi karkaamaan vierailijoilta. Kuuden pisteen puoliaikajohdon jälkeen Huima löysi koneeseensa vielä yhden vaihteen, ja tehtaili toisella puoliajalla 51 pistettä, karaten jo kolmannella jaksolla ratkaisevan tuntuisesti ToPon saavuttamattomiin.
Ottelun hahmot on helppo löytää, sillä kenellekään ei pitäisi tulla yllätyksenä että täydet 40 minuuttia uurastanut Kenya Robinson (21/12) pelasi vakuuttavasti läpi ottelun ja oli kotijoukkueen tehokkain pelitilanneheittäjä. Robinsonln lisäksi kotijoukkueen pistekuningatar Michaela Houser (24/5/5 riistoa) ja korinalustan hallitsija Chandra Harris (15/16/4 riistoa) olivat jälleen kerran totutun tehokkaita. Kolmas kaksinumeroisiin yltänyt äänekoskelaisten pelaaja oli kolme heittoa bonuskaaren takaa upottanut Camilla Grönberg (13/2 syöttöä).
Vierailija ToPon Niina Laaksonen (26/17) oli väkevällä pelipäällä läpi ottelun, mutta jäi epätavallisen yksin tehojensa kanssa. Dionne Pounds (14/8/4 syöttöä/5 riistoa) oli näkyvä hahmo kentällä, mutta heittokäsi ei ollut totutun tarkka, eikä Heta Korpivaaran (13/6) tilastotkaan ole samanlaisia joihin runkosarjassa totuttiin.
Finaalit alkavat Lappeenrannassa 19.4. ToPo ja PeKa taistelevat pronssimitaleista 18.4., Helsingissä.
Ottelutilastot: Huima-ToPo
