Suomen yllä pitkään leijunut helle ja Jäähallin täyttänyt 7,300-päinen kotiyleisö toivat Helsinkiin maanantaiksi koripallopelille poikkeukselliset olosuhteet, arvioi Rannikko.
– Aika lämmintä oli. Vaativaa pelata, kun 7,000 ihmistä huutaa katsomossa ja ulkona on 30 astetta. Tuon enempää ei olisi jaksanutkaan pelata, Rannikko puhkui pelin päättymisen jälkeen.
– Olemme menneet taas eteenpäin eri asioissa. Liettua on tietenkin aikamoinen mittari, nyt puhutaan maailman top 5 -joukkueesta. Vastustaja rankaisi pienistäkin epäonnistumisista.
Läpi ottelun tappavan tehokkaasti vapaita heittopaikkoja viisikkohyökkäyksessään jauhanut Liettua upotti kakkosensa 60% ja kolmosensa 40% tarkkuudella.
Susijengi eli pelissä
Vaikka jäätävällä rutiinilla rankaissut Liettua oli kentällä olleesta kahdesta joukkueesta vahvempi, Rannikon mielestä Suomella oli selkeät vahvuutensa.
– Pystyimme pelin aikana muuttamaan juttujamme ja huomasimme, että jotkut toimivat, Rannikko mietti.
– Elämme kolmesta asiasta: puolustuspelin kautta saamme riistoja ja pakotamme vastustajat vaikeisiin tilanteisiin. Hyökkäyksessä aseemme ovat pallonliike ja kolmoset.
Suomi kuroi tiensä 16 pisteen varhaisesta tappioasemasta parhaimmillaan viiden pisteen päähän. Liettuan heittorutiini sekä tilannekovuus erityisesti korien alla tekivät EM-hopeamitalista lopulta paremman.
– Suurin vaikeutemme oli levypallopelaaminen, viittasi Rannikko irtopallotuoksinaan, jonka Liettua vei 38–24.
Murphy vakuutti heti
Rannikon ja Susijengin tuorein tulokas, päättyneellä seurajoukkuekaudella NBA:ta Chicago Bullsissa ja Utah Jazzissa pelannut Erik Murphy, sai Teemu Rannikon kehut osakseen jo avauspelin perusteella.
”Susi-Erkki” nosteli yhdeksän pistettä ja kaapi viisi levypalloa.
– Hattua pitää kaverille nostaa. Neljä yhteistä treeniä takana, kun taas muut ovat olleet yhdessä pitkää ja käyneet tämän junnumyllyn läpi. Todella lupaava debyytti, Rannikko kehui.
– Erik on hyvän koulun käynyt fiksu pelaaja. Jos hän pystyy jo ensimmäisessä ottelussaan pelaamaan näin, mitähän on tulossa neljän viikon päästä?
Lisätietoja: Teemu Rannikko
