
204-senttinen Ura Basketin kasvatti Kaunisto on nyt napannut uransa runkosarjaotteluissa yhteensä 2006 levypalloa. Kauniston yhden ottelun levypalloennätys on 19.
Kaunisto on lähellä historiallista saavutusta, sillä hän on lähellä voittaa runkosarjan levypallotilaston ensimmäisenä suomalaissyntyisenä pelaajana kautta aikain. Kun runkosarjaa on kaksi kierrosta pelaamatta, Kaunisto johtaa tilastoa 10,83 levypallon keskiarvollaan. Kakkossijan Jesse Perry on hakenut 10,09 levypalloa ottelua kohden.
Pääsarjan levypallotilastoa on pidetty vuodesta 1980 ja runkosarjan ykkösenä on ollut aina ulkomaalaispelaaja.
Keskiviikkona Joensuussa Kataja Basketin Juho Nenonen ylitti 2000 runkosarjapisteen rajan uransa 301. runkosarjaottelussa. 202-senttisen Honka-kasvatin yhden ottelun ennätys on 23 pistettä.
Lisätietoja: Ville Kaunisto
Lisätietoja: Juho Nenonen
