Seurajohtaja, hyödyntäähän seurasi jo Susijengi-huumaa?

Susijengin viimeaikaisen menestyksen ja MM-kisapaikan myötä koripallo on ollut erittäin hienosti esillä julkisuudessa ja noussut puheenaiheeksi korisperheen ulkopuolellakin. Koriksella on hyvä vauhti päällä ja positiivista energiaa ympärillä. Nyt on seurojen ”momentum” hyödyntää huuma!

Pikkusudet-tunnus on yksi välineistä, jonka seurat voivat ottaa käyttöönsä ja hyödyntää Susijengin ja koripallon ympärille syntynyttä nostetta.

Seuraavassa on listattuna muutamia vinkkejä ja työkaluja, joita voit hyödyntää seurasi toiminnassa harrastajamäärän lisäämiseksi.

  • Keväällä pelataan eri puolilla Suomea korisriehoja, jotka on tarkoitettu seurojen koriskoululaiselle ja myös juuri aloittaneille. Riehaan voi osallistua koripallokoululisenssillä (10 €, sis. vakuutuksen). Riehoissa on tarjolla eritasoisia ja eri-ikäisten sarjoja. Lisätietoja: www.basket.fi/uutiset/liitto_ilmoittaa/?x127044=20733911
  • Seurat voivat käyttää vapaasti ”Pikkusudet”- logoa markkinoinnissaan ja viestinnässään. Pikkusudet-logosta lisätietoja (sis. latauslinkin): www.basket.fi/uutiset/liitto_ilmoittaa/?x127044=20816544
  • Seuran nettisivulle voi nostaa seurassa pelanneita Susijengien tai Sudenpentujen pelaajia (miehet, naiset, juniorit ja valmentajat). Kannattaa olla erityisen ylpeä jokaisesta parrasvaloihin nousseesta kasvatista!
  • Seura tai joukkue voi Järjestää Pikkusudet-koriskoulun tai tutustumiskerran/-viikon uusille lajista kiinnostuneille. Ja rohkeasti uusi ryhmä pystyyn loppukevääksi, jos kysyntää on.
  • Seura voi toteuttaa koulukoristapahtuman omalla paikkakunnalla 1-4-luokkalaisille.
  • Seura voi nyt käynnistää suunnittelun paikkakunnan koriskauden avaustapahtumasta tai –kampanjasta elokuuksi. Susijengi pelaa kotimaassa maaotteluita elokuussa ja MM-kisojen avauspelipäivä 30.8.2014, jolloin Suomi kohtaa USA:n. Luvassa on jälleen yli kuukauden mittainen lajin markkinointikampanja, johon jokaisen kannattaa valmistautua.
  • Susijengiä kannattaa hyödyntää joukkueiden motivoinnissa tai koulukäyntien innoittajana. MM-hakuvideo http://youtu.be/elLNE-DxQ-Y ja Susijengi 2.0 -musiikkivideo http://youtu.be/2YpIG8Hrwhk toimivat näissä yhteyksissä erinomaisesti.

Jos koet tarvitsevasi Koripalloliitolla apuja tai lisää työvälineitä, kerro tarpeesta rohkeasti.  Muista myös kertoa tekemisistäsi seurasi nettisivuilla sekä sosiaalisen median kanavissa.

Koripalloliitto ja sen aluetoimistot auttavat ja tukevat kaikissa yllämainituissa tapahtumissa seuroja.

Lisätiedot: Maajoukkueen uutiset