



Sunnuntain suomalaisottelussa TSV Wasserburg jatkoi pitkään kestänyttä voittoputkeaan hakemalla syksyllä Bundesliigaa hallinneesta Donau-Riesistä 63–77-vierasvoiton. Tiina Sten kirjautti Wasserburgille kaksi pistettä, Heta Korpivaara Donau-Riesille kymmenen.
– Molemmat pelaajat ovat hyvässä iskussa, Mirolybov arvioi Stenin ja Korpivaaran tilaa.
– Heta pelaa isossa roolissa hyvällä itseluottamuksella ollen monessa mukana, kun taas Tiinan rooli ja minuutit vaihtelevat TSV Wasserburgin laajassa rotaatiossa vastustajan mukaan. Wasserburg on täynnä Saksan maajoukkuepelaajia ja hyviä ulkomaalaisvahvistuksia, ja kilpailu peliajasta on kovaa mutta tervehenkistä.
Korpivaara on kuulunut kuluvan kauden aikana Saksan Bundesliigan terävimpään kärkeen. 185-senttinen laituri on kirjauttanut liiganelonen Donau-Riesille 16,9 pistettä ja 5,3 levypalloa ottelua kohden, kun taas 188-senttinen Tiina Sten on vastannut 7,2 pisteen ja 2,9 levypallon keskiarvoista Wasserburg-paidassa.
– Heta kuului syksyllä Bundesliigan korintekijöiden parhaaseen kymmenikköön, mikä tietysti kertoo paljon paitsi hänen tasostaan, myös hänen merkityksestään joukkueelleen ja naisten maajoukkueelle. Tiina on puolestaan ollut erinomainen roolissaan Bundesliigan parhaassa joukkueessa ja tehnyt juuri mitä valmentaja pyytää, päättää Mirolybov analyysinsa.
Tuukkanen ja Pounds loistavat Espanjassa, Gross NCAA:ssa
Suomen värit ovat vahvasti edustettuina myös Espanjan Liga Femeninassa, missä Taru Tuukkanen ja Dionne Pounds johtivat Caja Rural Zamoran liigan kärkinelikkoon syyskaudella.
Sekä Tuukkanen että Pounds ovat kuuluneet kauden aikana joukkueensa kantaviin voimiin. Tuukkanen on kirjauttanut Zamoralle 13,6 pistettä ja 6,5 levypalloa sekä ensimmäistä ammattilaiskauttaan Euroopassa pelaava Pounds 9,6 pistettä ja 2,4 levypalloa ottelua kohden.
– Matkaan parin viikon päästä Zamoraan tapaamaan Tarua ja Didiä, mutta olen keskustelut heidän kanssaan ja seurannut heidän tekemisiään koko kauden, Mirolybov kertoo.
– Taru on ollut pelillisesti ja henkisesti joukkueensa tärkeimpiä pelaajia ja Didi tekee pisteitä kovalla itseluottamuksella. Tulee muistaa, että perinteisesti Euroopan terävimmän kärjen joukkueet ovat tulleet Espanjasta. Tarun ja Didin menestys Zamorassa on todella huomionarvoinen seikka.
Naisten NCAA:ssa pelaa puolestaan kuluvalla kaudella kolme viime kesänä naisten maajoukkueeseen kuulunutta pelaajaa. USA:n valtakunnallisen rankingin kärkisijoille kuuluvan North Carolinan Krista Gross on joukkueensa puolustuspään ykkösase, kun taas Providencen Evita Iiskola ja Portlandin Annika Holopainen ovat olleet tulokaskaudellaan elementissään.
– Krista on tuonut North Carolinaan samaa energisyyttä, mitä näimme häneltä viime kesänä susipaidassa. Erittäin hienoa on myös se, että ensimmäistä kauttaan pelaavat suomalaiset ovat päässeet NCAA:ssa heti isoille minuuteille, miettii Mirolybov.
”Kesä lähenee ja polte on kova”
Maajoukkuevärit ovat terävästi edustettuina myös kotoisessa SM-sarjassa. Naarassusien eturivin pelaajista Vilma Kesänen pelaa pääsarjauransa parasta kauttaan ToPon takakentällä, kun taas PeKan Linda-Lotta Lehtoranta on ollut 16,5 pisteen keskiarvollaan sarjakakkosen toiseksi paras korintekijä.
– On luonnollista ja positiivista, että kotimaan sarjan johtavat pelaajat ovat myös maajoukkueen tärkeimpiä hahmoja. Tilanne on hyvä ja antaa uskoa siihen, että naisten maajoukkueproggis on oikealla tiellä, Mirolybov kuittaa.
Vaikka kevään ja kesän tosipeleihin on vielä nelisen kuukautta aikaa, Mirolybov pitää pelaajiinsa aktiivisesti yhteyttä.
– Olemme käyneet hyviä keskusteluja viime kesästä ja pohtineet tulevaa. Kesä lähenee ja meillä on kova polte päästä pelaamaan tiemme EM-kisoihin.
Suomen Naarassudet pelaavat kotikentällään Töölön Kisahallissa vuoden 2015 EM-kisapaikoista Puolaa ja Belgiaa vastaan 7.-9. kesäkuuta.
Lue myös: Korisnaisten EM-karsintaturnaus Suomeen kesäkuussa
