Erotuomarin peruskurssi Malmin Palloluhallilla Helsingissä

Koripalloliitto järjesteää erotuomarin peruskurssin sunnuntaina 27.11.2011 Malmin Palloiluhallilla Helsingissä.

Koripalloliitto järjestää yhteistyössä Karhun Poikien kanssa erotuomarin perukurssin.

Erotuomarin peruskurssi, HELSINKI

Erotuomarin perukurssi järjestetään Malmilla, Helsingissä:

  • sunnuntai 27.11.2011 klo 10:00-13:00 ja 14:00-17:00
  • Malmin Palloiluhalli, Siemenkuja 3, 00700 Helsinki

Erotuomarin peruskurssi

Kenelle

Kurssi on tarkoitettu erotuomaritoimintaan mukaan haluaville. Kurssin alaikäraja on 15 v. Kurssin hyväksytysti suorittaneet tulevat toimimaan nuorisoerotuomareina virallisissa alueen nuorten sarjaotteluissa.

Sisältö

Koulutuksessa perehdytään erotuomarina toimimisen alkeisiin luentotilassa ja harjoitellaan liikkumista ja viheltämistä salissa.

Varustus

Työskentelyä luentotilassa ja salissa, varustuksena muistiinpanovälineet salivarustus (kurssilaiset osallistuvat itse tekemällä/kokeilemalla saliharjoitukseen).

Kurssin hinta

Kurssinhinta on 50 euroa, mikä sisältää koulutuksen ja materiaalit. Maksu laskuetaan kurssin jälkeen.

Materiaali

• Koripallon viralliset pelisäännöt

• Perusopas

• Alueen sarjamääräykset

• Erotuomaripilli

Peruskurssi on erotuomarikoulutuksen ensimmäinen kurssi, kesto 6 h. Tällä koulutuksella tulee Nuorisoerotuomariksi ja saa määräaikaisen oikeuden toimia nuorten virallisissa sarjaotteluissa

ILMOITTAUDU KURSSILLE TÄSTÄ