


Vielä maajoukkuekesän alkaessa Koivistolla ei ollut täyttä varmuutta siitä, kuuluuko hän miesten maajoukkueen pelaavaan kokoonpanoon EM-karsinnoissa, vai suuntaako hän Kiinan Shenzheniin universiadeihin. Maajoukkueen yhteisharjoituskausi ei kuitenkaan ehtinyt vanheta kauaakaan, kun joukkueen valmennusjohdolle selvisi Koiviston olevan teräkunnossa.
– Pelikausi päättyi varhain ja siitä syystä pääsin ensimmäistä kertaa moneen vuoteen pitkälle pelitauolle, jonka aikana pääsin treenaamaan itsekseni ja valmistautumaan kunnolla maajoukkuekesää varten, kertoo Koivisto.
– Pitkän tauon jäljiltä kroppa tuntuu vahvalta ja jalat ovat liikkuneet paremmin kuin vaikka viime kesänä. Olen päässyt rytmiin kiinni aikaisin ja se on helpottanut entistä enemmän maajoukkueeseen tuloa.
Ennen maajoukkuekesää 2010 Koivisto oli kärsinyt koko kauden loukkaantumisista, ja oli yksi monista puolikuntoisista maajoukkuepelaajista viime kesän aikana. Tänä kesänä tilanne on lähestulkoon päinvastainen, kun päävalmentaja Henrik Dettmannilla on valmistautumisjakson aikana ollut käytössään 14 pelaajan rotaatio.
– Onhan tämä ihan erilainen kesä kuin vuoden takainen. Melkein kaikki jätkät ovat olleet koko kesän kunnossa ja joukkuehenki on parantunut jokaisen treenin myötä nousujohteisesti. Vastuksen taso on myös noussut kesän edetessä ja olemme huomanneet pystyvämme pelaamaan niin hyvin kuin odotimme, suitsuttaa Koivisto.
Valmistavat maaottelut, PM-kilpailut ja EM-karsinnat mukaan lukien Suomi on voittanut kaikki kesän kymmenen ottelua. Maajoukkueen viimeisestä tappiosta on vierähtänyt jo vuosi, sillä Suomi hävisi edellisen maaottelunsa EM-karsinnoissa Latviaa vastaan 29.8.2010.
Tarkkana heittäjänä, hyvänä puolustajana ja varmana pelinrakentajana tunnettu Koivisto kuuluu Petteri Koposen, Sasu Salinin, Teemu Rannikon ja Petri Virtasen ohessa Dettmannin luottomiehistöön takakentällä. Kuluvana kesänä maajoukkueen peleissä on nähty kerrallaan jopa kolme takamiestä kentällä yhtä aikaa.
– Modernissa koripallossa kentällä pitää olla melkein aina vähintään kaksi pallonkäsittelytaitoista takamiestä, ja kolmella ”pienellä” pelinrakentaminen tulee vieläkin helpommaksi. Sen, minkä koossa häviämme, voitamme nopeudessa; kolmella takamiehellä pystyy vaikeuttamaan aika paljon vastustajan peliä etenkin prässeillä.
Paikka EM-kokoonpanossa on suuri kunnia
Saapuessaan vuosi sitten syksyllä Suomeen ja Korisliigaa pelaavan ToPon kokoonpanoon oli Koivisto suomalaisyleisölle vielä suhteellisen tuntematon pelaaja. Pelikaudella 2004/05 Koivisto siirtyi I divisioonan Rekolan Urheilijoista USA:an high schooliin, ja vuodet 2006–10 kuluivat USA:n yliopistoliiga NCAA:n UNC-Greensboron paidassa. Vaikka Koiviston ensimmäinen liigakausi oli vuoristoratamainen ja joukkueen kausi päättyi jo puolivälierissä, luonnehtii hän vuotta opettavaiseksi.
– Oikeastaan viime kausi oli ensimmäinen, jolloin pelasin korista ammatikseni. UNC-Greensborossa olin periaatteessa ammattilainen, mutta käytännössä koulu vei puolet ajastani. Viime kaudella näin, minkälainen on ammattipelaajan elämäntyyli ja -rytmi.
Koivisto allekirjoitti heinäkuussa ensi kautta koskevan sopimuksen liiganousija Loimaa Bisonsin kanssa. Nuoren miehen lähivuosien tavoitteena siintää täysammattilaisuus ulkomailla.
– Kausi kerrallaan mennään ja yritetään kehittyä niin paljon, että mahdollisuus pelata ammattilaisjoukkueessa jossain päin Eurooppaa olisi realistinen.
Koivisto saa esimakua Euroopan kovimmista koripalloestradeista jo elo-syyskuussa, jolloin hän kuuluu miesten maajoukkueen arvokisakokoonpanoon.
– Minulle on erittäin suuri kunnia päästä pelaamaan näissä peleissä ja on ollut ilo nähdä, että ihmiset ovat olleet täällä Suomessakin kiinnostuneita maajoukkueesta, Koivisto kertoo.
– Erityisen iloinen olen maajoukkueen kokeneemman kaluston puolesta. He ovat pelanneet monta kesää tässä porukassa ja heidän tavoitteensa viimein toteutuu. Toivottavasti pystyn omalta osaltani auttamaan heitä saavuttamaan voittoja aina kaikkein isoimmilla estradeilla asti.
Suomen kiivastahtinen EM-kisaohjelma käynnistyy Liettuan Alytuksessa keskiviikkona 31.8., jolloin vastassa on Kroatia. Ottelu käynnistyy klo 21. Nelonen Pro ja VeikkausTV näyttävät ottelun suorana lähetyksenä.
Lue myös seuraavat
- Suomen joukkue koripallon EM-kisoihin nimetty
- Lähde nauttimaan kisatunnelmista koripallon EM-kisoihin Liettuaan
- Koponen ja Rannikko heittivät Suomen karsintaykköseksi
- Nelonen Pro näyttää EM-kisat, kaikki Suomen ottelut suorana
Lisätiedot: EM-kisojen viralliset nettisivut
Lisätiedot: Suomen miesten maajoukkue
