Beach Koris Uimastadionille – Viikko Your Moven alkuun

Vuoden suurimman urheilutapahtuman alkuun on aikaa tasan viikko. SPORT-viikonlopun rannekkeiden myynti on loppunut, mutta yhden päivän lippuja saa edelleen Tiketistä ja tapahtuma-alueen sisäänkäynniltä. Helsingissä 27.5.-1.6.2011 järjestettävään tapahtumaan on ilmoittautunut jo yli 30 000 nuorta!

Koripalloa Your Movessa pelataan kolmessa eri paikassa: tapahtuma-alueella Mäntymäen kentällä (Street Zone) on koriksen oma piste, josta löytyy beach- ja katukoriskenttä, Helsingin Urheilutalolla treenataan täysillä Pre Summer Basket –leirillä ja rennompaa meininkiä on tarjolla Uimastadionin Beach Koris –turnauksessa.

Beach Koris siirtyi viime hetkillä Hietaniemen rannalta Uimastadionille lähemmäs tapahtuma-aluetta. Turnauksen sarjat yhdistettiin ja se pelataan kahdessa kuuden joukkueen lohkossa. Uimastadion tarjoaa hyvät puitteet uima-altaineen ja suihkuineen, joten myös pelien välissä on varmasti tekemistä. Turnauksen mitalipelit pelataan sunnuntaina 29.5. Street Zonen biitsikentällä.

Pre Summer Basketin valmentajakaarti on täydentynyt huippunimillä kun Jari Nykäsen tiimiin ovat liittyneet nuorten maajoukkuevalmentajat Danny Jansson, Niko Nyholm ja Mikko Larkas. Leirillä keskitytään henkilökohtaisen taidon ja taktiikan kehittämiseen nuorten maajoukkueleireiltä tuttujen harjoitusten avulla. Treenien välissä on aikaa vierailla tapahtuma-alueella ja iltaisin nautitaan tietenkin huippuartistien keikoista.

Koriksen pisteellä Street Zonella nähdään Beach Koriksen mitalipelien lisäksi koristähtiä, kisoja, paitojen tuunausta sekä unified-korista. Unified-leiriläiset tulevat esittäytymään pisteelle perjantaina 27.5. klo 15-17:30.

Tule vierailemaan koriksen tapahtumissa ja nauttimaan Your Moven ainutlaatuisesta tunnelmasta!

Mikä on Your Move?

Koriksen Your Move -sivuille