KTP:n Holme odottaa kiihkeää kärkikamppailua

Korisliigassa jyrähtää keskiviikkona, kun 11 peräkkäistä ottelua voittanut KTP-Basket kohtaa kymmenen voiton putkessa olevan Pyrinnön Tampereella. KTP:n luottotakamies Mikael Holme uskoo, että kotkalaisten huikea alkukausi saa jatkoa Pyynikillä.

Mikael Holmeen kaukoheitot upposivat Vilpasta vastaan. Kuva: Kai Kilappa.

Menestykseen tottunut kotkalainen koripalloyleisö on saanut syksyllä mannaa mahan täydeltä, kun satamakaupungin koriksen lippulaiva KTP-Basket on voittanut kuudestatoista ottelustaan huikeat 15.

KTP kärsi kauden ainoan tappionsa Töölön Kisahallissa ToPon vieraana lähes kaksi kuukautta sitten. Parhaillaan käynnissä olevan 11 ottelun voittoputken aikana KTP on päihittänyt kaikki liigan ennakkosuosikit: Pyrinnön, ToPon, Katajan ja Hongan.

– Tuskinpa kukaan uskoi, että kausi lähtisi näin hyvin käyntiin. En ole koskaan aiemmin pelannut joukkueessa, joka aloittaa kauden tällaisella putkella, hymyilee KTP:n luottotakamies Mikael Holme, 31.

Aiemmin uransa aikana HNMKY:ta, Panttereita ja Porvoon Tarmoa edustanut Holme kertoo, että kotkalaismenestyksen taustatekijöitä ovat raaka työ ja perusasiat.

– Kova puolustus on se, josta kaikki lähtee. (Valmentaja) Ray Ailus saa aina pelaajistaan irti sen, että jokainen antaa sata prosenttia ja vähän enemmänkin, Holme pohtii.

– Kauden aikana meille on kasvanut myös ihan mahtava joukkuehenki. On hyvä fiilis pelata, ja sitä tietenkin helpottaa kannattajat. Väkeä on ollut kotipeleissä todella paljon ja vierasmatseissakin on aina ääntä.

Ulkomaalaisvalinnat nappiin

Vilkaisu KTP:n joukkuetilastoihin kertoo, että Ailus on saanut koko miehistöltään tasaisesti tehoja. Ryhmässä on kahdeksan pelaajaa, jotka ahkeroivat kentällä vähintään 14 minuuttia ottelua kohden.

Eräs syy KTP:n alkukauden menestykseen on onnistuneet ulkomaalaisvalinnat. Paluumuuttaja Jerald Fields, Joensuun Katajasta napattu Jeb Ivey ja lennokas kanadalaislaituri Sefton Barrett ovat raivonneet kolmeen pekkaan 52,9 pistettä, 17,2 levypalloa, 8,3 koriin johtanutta syöttöä, 5,4 pallonriistoa ja 2,9 blokkia ottelua kohden.

– Ivey on sarjan parhaita takamiehiä. Pelimme pyörii täysin hänen ympärillään. Meillä on sarjan toiseksi vähiten menetyksiä, ja se on pitkälti Jebin ansiota, kehuu Holme KTP:n 30-vuotiasta kenttäkenraalia.

– Barrett on kova puolustaja ja luo tunnelmaa pistämällä hienoja donkkeja nopeista hyökkäyksistä. Fields on taas sen verran kova ja monipuolinen pelaaja, että vastustaja joutuu melkein aina puolustamaan häntä kahdella miehellä, ja se luo tilaa muille.

Holme on ollut alkukaudella KTP:n ahkerin suomalaissyntyinen korintekijä 9,0 pisteen keskiarvollaan, mutta myös Juho Lehtoranta (8,3p/2,8 levypalloa), ryhmän kapteeni Ville-Pertti Lind (3,7/2,6), puolustuksen työmyyrä Jussi Eskola (2,1/1,9) ja suomalaistunut korinalusjyrä Clifton Jones (10,0/7,3) ovat kaikki näytelleet tärkeää roolia KTP:n menestystarinassa.

– Homma toimii, se on niin yksinkertaista, Holme kuittaa.

Pyrintö todellinen mittari

Korisliigan alkukauden todellinen helmi nähdään keskiviikkona Pyynikin Palloiluhallilla, kun KTP pääsee testaamaan voittoputkensa kestävyyttä puolustavan mestarin ja kymmenen peräkkäistä ottelua voittaneen Tampereen Pyrinnön vieraana.

Vaikka ottelu pelataan Pyrinnön kotiluolassa, Holme uskoo omiensa menestyvän paineessa.

– Tarkoitus olisi jatkaa voittoputkea. Pyrintö on tosi kovassa vireessä, eli vaikea peli tulee. Meidän ei kuitenkaan kannata lähteä muuttamaan yhtään mitään, vaan tarkoitus olisi puolustaa yhtä kovaa kuin tähän asti.

Holme arvioi keskiviikon ottelun käyvän myös erinomaisesta tasonmittarista. Sekä KTP:ta että Pyrintöä on ennakoitu kautta edeltäneissä arvioissa liigan kärkeen.

– On hyvä saada tuntumaa siitä, missä liigan muut kärkijoukkueet menevät. Meillä on hyvä joukkuesysteemi, joka paranee vaan treenaamalla ja pelaamalla.

Korisliigan kärkiottelun tärpit

  • Ottelussa kohtaavat liigan tehokkain hyökkäys ja tiivein puolustus. KTP on voittoputkensa aikana nakuttanut huikeat 92,7 pistettä ottelua kohden, kun taas Pyrintö on vastaavan putkensa aikana pitänyt vastustajansa 68,2 pisteessä.
  • Joukkueet kohtasivat edellisen kerran 13. lokakuuta Kotkassa, jolloin KTP puristi tamperelaisista 96-90 (51-42)-voiton. Kentän hahmoina loistivat Jerald Fields (28/10) ja Damon Williams (30/7). KTP:n nykyinen voittoputki alkoi kyseisestä ottelusta.
  • Viime kevään finaalien arvokkaimpana pelaajana palkittu Damon Williams pelasi 32 ottelua KTP:ssa kaudella 2008/09 ennen paluutaan Pyrintöön. Pyrintö on Williamsin paluun jälkeen voittanut 80,6% runkosarjaotteluistaan (58 voittoa, 14 tappiota).

Korisliigan kärkikamppailu Pyrintö-KTP keskiviikkona 1.12. Pyynikin Palloiluhallilla klo 18:30. Samaan aikaan käynnistyvät kierroksen muut ottelut Kouvot-Kataja, Karhu-Vilpas, Namika Lahti-LrNMKY, Tarmo-Korihait ja URHOtv:llä nähtävä ToPo-Honka.

Lisätiedot: Korisliigan sarjataulukko ja tilastot

Päivitetty