ToPon lehdistötiedote 31.1.2008

Korisliigassa pelaava helsinkiläisjoukkue ToPo lähetti medialle torstai-iltana 31.1.2008 lehdistötiedotteen. Tiedote kokonaisuudessaan seuraavassa.

Iiro Tenngren kiistää häneen liitetyt huume-epäilyt

Torpan Poikien miesten edustusjoukkueen pelaaja Iiro Tenngren on viime päivinä julkisuudessa yhdistetty huume-epäilyihin.

Iiro Tenngren kiistää kaikki häneen kohdistuvat huumeisiin liittyvät epäilyt. Julkisuudessa esille tuotujen tietojen mukaan poliisi tutkii asiaa, mutta ei kommentoi keskeneräistä tutkimusta millään tavalla. Seuralla ei ole tietoa poliisitutkimuksen sisällöstä tai sen etenemisestä.

Tenngren on ollut poissa Korisliigassa pelaavan edustusjoukkueen kokoonpanosta kahden ottelun ajan käsivamman johdosta ja tämän hetken tiedon mukaan palannee pelaavaan kokoonpanoon noin viikon sisällä. Torpan Pojilla ja Iiro Tenngrenillä on keskenään voimassaoleva pelaajasopimus, jonka pohjalta ja ehtoja noudattaen yhteistyö jatkuu edelleen.

Torpan Pojat toimii päihteiden käyttöä vastaan

ToPo on Suomen suurimpia junioriseuroja ja menestyksekkäimpiä koripalloseuroja kaiken kaikkiaan. Seurassa tyttö- ja poikajunioreja halutaan kasvattaa menestymään kentällä ja kentän ulkopuolella niin juniori-iässä kuin aikuisenakin. Keskeisessä asemassa tässä yhdyskuntavastuullisessa toiminnassa on perusarvojen mukainen toiminta, häiriökäyttäytymisen estäminen ja päihteiden vastainen toiminta. Seurassa kannustetaan monin tavoin pidättymään kaikenlaisten päihteiden käytöstä. Torpan Pojat ei salli pelaajiltaan millään sarjatasolla huumeiden tai muiden päihteiden väärinkäyttöä.

Päivitetty

Kategoriat

,