Ennakkoilmoittautumisten perusteella näiden ”Opiskelijoiden olympialaisten” vanhat osanottoennätykset tullaan rikkomaan reippaasti ja kisakylän 7500 hengen majoituskapasiteetti on vaarassa osoittautua riittämättömäksi.
Suomen kisavahvuuteen kuuluu noin yhdeksänkymmentä urheilijaa. Ensimmäistä kertaa Suomi on kisoissa mukana kolmella palloilujoukkueella. Naisten jalka- ja lentopallojoukkueet saavat seurakseen mieskoripalloilijat. Lentopallojoukkueen pelaajat tulevat naisten maajoukkueryhmästä kun taas jalka- ja koripallojoukkueiden runko muodostuu nuorten maajoukkuepelaajista.
Vastusta tulee kaikilla riittämään. Naisten jalkapallojoukkue kohtaa alkulohkossaan Kiinan ja Brasilian. Lentopalloilijat eivät pääse yhtään helpommalla, kun verkon toiselle puolella asettuvat Italia, Venäjä ja Japani. Miesten koripallojoukkue, johon on tulossa useita pelaajia USA:n yliopistosarjasta, kamppailee jatkopaikoista Brasilian ohella isäntäjoukkue Turkkia vastaan.
Universiadeihin voivat osallistua 17-28 vuotiaat korkea-asteella (yliopistossa tai ammattikorkeakoulussa) opiskelevat urheilijat. Universiadit järjestetään kahden vuoden välein erikseen talvi- ja kesälajeissa. Suomen joukkueen kokoamisesta vastaa Opiskelijoiden Liikuntaliitto yhdessä lajiliittojen ja Olympiakomitean kanssa. Edellisissä kesäkisoissa Etelä-Korean Daegussa Suomen joukkue saavutti neljä mitalia.