Kauden 1997–98 Huimaa edustanut Jussi Määttänen pukee kahdella seuraavalla kaudella ylleen Huiman keltaisen peliasun.
Isoveljensä Jouni Määttäsen jalanjälkiä Huimaan tuleva Jussi on Säynätsalon Riennon kasvatti. Rientoa hän ehti edustaa sekä I-divisioonassa että SM-sarjassa. Pääsarjakokemusta 25-vuotiaalla ja 202-senttisellä Määttäsellä on myös BC Jyväskylästä sekä viimeiset kaksi vuotta Joensuun Katajasta.
– Kaksivuotinen sopimus on hyvä asia, sillä nyt saa rauhassa keskittyä jatkoon eikä tarvitse taas syksyllä miettiä jatkokuvioita. Olisin voinut jatkaa SM-sarjassakin, mutta harkinnan jälkeen Huima oli lopulta erittäin hyvä vaihtoehto, kertoi Määttänen Sisä-Suomen Lehdessä.
– Katajassa roolini oli lähinnä pitkien miesten tuuraaja ja peliminuutit jäivät noin kymmeneen ottelua kohden. Huimaan tulen hakemaan uutta vauhtia uralleni ja jos asiat menevät suunnitelmien mukaan, ei peliminuuteista pitäisi olla pulaa, Määttänen jatkaa.