Ottelun loppuhetket olivat dramaattiset. Oklahoma Staten John Lucas upotti 6,9 sekuntia ennen loppua kolmosen ja siirsi joukkueensa johtoon (64-62). Saint Joseph’silla ei ollut enää aikalisiä käytettävänään ja joukkueen tähti Jameer Nelson ryntäsi etukentälle ja otti hyppyheiton summerin soidessa. Vuoden yliopistopelaajaksi äskettäin valitun Nelsonin heitto ei kuitenkaan uponnut.
Kauden päättänyt tappio oli Saint Joseph’sille vasta kauden toinen. Voitettuja otteluita se keräsi tililleen kaikkiaan 30.
213-senttinen Surov ei pelannut Oklahoma State –ottelussa. Hän pääsi kentälle kauden mittaan 16 pelissä, joissa Surov pelasi keskimäärin 4,9 minuuttia, nosti 1,7 pistettä ja poimi 0,8 levypalloa. Suroville ei montaa ratkaisuyritystä merkitty, mutta ne, jotka hän otti, upposi mallikkaasti. Surov pisti kauden kakkosensa sisään 66,7 prosentin (12/18) tarkkuudella.
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/