Lauttasaaren Yhteiskoululla HNMKY / Black voitti välierien ensimmäisessä ottelussa ToPoLan 72-88 (42-50).
HNMKY ehti jo karata hetkeksi kaksinumeroiseen johtoon kolmannella jaksolla, mutta ToPoLa kiri eron neljään pisteeseen ennen viimeistä kymppiä. Namika sai kuitenkin hyvän vaihteen päälle päätösjaksolla, jonka se vei 13-25 ja korjasi voiton nimiinsä.
Yksi voiton avaintekijöistä oli menetykset: HNMKY:lle kertyi vain 9 menetystä, ToPoLalle taas 21.
HNMKY:n pistekolmikko oli Prince Owie (30/19), Paavo Kemppinen (20/5) ja Olatomi Tuhkanen (17/4). ToPoLan pistenikkarit olivat Milton Ekholm (16/9), Oliver Metsä-Heikkilä (15/7) ja Elmer Lohman (10/13).
HNMKY / Black johtaa täten välieräsarjaa 1-0.
BC Nokialle jatkoaikavoitto Tapiolan Hongasta
Emäkosken koululla, Nokialla, BC Nokia voitti Tapiolan Hongan jatkoajan jälkeen 69-67 (39-31, 62-62).
Ottelu meni jatkoajalle, kun Honka sai tasoitettua ottelun reilu minuutti ennen varsinaisen peliajan päättymistä. Jatkoaika eteni pitkään tasaisesti, mutta noin 10 sekuntia ennen Nokian Max Crayton viimeisteli virheestä huolimatta kahden pisteen johdon kotijoukkueelle.
Craytonin bonusvapaaheitto meni ohitse, mutta toisessa päässä Noa Swann (7/5) torjui Hongan tasoitusyrityksen.
Crayton viimeisteli hurjan tilastorivin 22 pistettä, 9 levypalloa, 11 syöttöä, 5 riistoa ja 4 torjuntaa. Nokialta kaksinumeroisille pistelukemille ylsi myös Oliver Olan (12/5).
Hongan pistekärki oli Eppu Saukkonen (18/5).
BC Nokia johtaa täten välieräsarjaa 1-0.
