Suomen 15-vuotiaat tytöt ottivat sinnikkään voiton Liettuasta

Suomen 15-vuotiaat tytöt päättivät Liettuan maaottelumatkansa toiseen voittoon, kun Liettua kaatui 67–55. Sudenpennut oli vielä kolmannen neljänneksen jälkeen viiden pisteen takaa-ajoasemassa, mutta vahva puolustuspelaaminen käänsi ottelun Suomelle päätösjaksolla.

Ensimmäisen kohtaamisen tapaan ottelu tarjosi Suomelle mahdollisuuden testata kesän aikana rakennettua pelillistä identiteettiä. Tällä kertaa Liettua tuli otteluun aggressiivisesti ja haastoi Sudenpentuja erityisesti yksi vastaan yksi -tilanteissa ja levypallopelaamisessa.

Puoliajalle Liettua lähti 33–29-johdossa ja kolmannen neljänneksen jälkeen kotijoukkue johti edelleen 51–46. Suurimmillaan Liettuan johto kävi 10 pisteessä.

– Luonnetta ja sitkeyttä meiltä löytyi läpi ottelun. Vaikka Liettua tuli aggressiivisemmin ottelun alkuun ja aiheutti yksi vastaan yksi -puolustukselle ja levypallopelaamiselle meille haasteita ja rikkoi puolustuksellaan meidän rytmiä, kun menetimme palloa, niin joukkue osoitti luonnetta saamalla omasta pelistä kiinni ja kääntämällä toisella puolikkaalla ottelun meille, valmentaja Juha Oikarinen kommentoi.

Puolustus käänsi ottelun

Päätösneljänneksellä ottelun asetelma muuttui täysin. Suomi piti Liettuan vain neljässä pisteessä ja teki itse 21. Sudenpentujen koko kentän paine alkoi purra, levypallopelaaminen parani ja Suomi pääsi pelaamaan vahvuuksillaan avoimella kentällä.

– Joukkueella riitti uskoa ja sinnikkyyttä siihen, että tämä ottelu vielä kääntyy ja hienoa oli, että se kääntyi juuri niillä ydinasioilla, joilla pelejä toivotaankin voitettavan. Tästä hatunnosto pelaajille!

Suomi riisti ottelussa pallon peräti 29 kertaa ja teki Liettuan menetyksistä 31 pistettä. Levypallot kirjattiin Suomelle 49–43 ja koriin johtaneissa syötöissä Sudenpennut oli edellä 18–13. Liettua-otteluista Oikarisen mielestä mukaan kohti Nordic Open -turnausta lähtee ydinasiat.

– Kuinka laadukkaasti pystytään puolustuksessa poimimaan pelaajat, antamaan koko kentällä painetta ja tekemään vastustajan pelin avaaminen hankalaksi. Sitä kautta saadaan siirtymähyökkäyksiä ja stop and go -pelaamista. Niissä me oltiin Liettua-peleissä vaarallisia ja sitä yritetään teroittaa entisestään ja saada harjoittelulla paremmaksi.

Tilastojen valossa Suomelta erottuivat Veera Soininen 15 pisteellä, 2 levypallolla, 4 syötöllä ja 2 riistolla, Kersti Puurunen 9 pisteellä, 6 levypallolla, 2 syötöllä ja 5 riistolla sekä Aisha Bojang 9 pisteellä, 4 levypallolla, 2 riistolla ja 2 torjunnalla.

Oikarinen nosti erikseen esille Puurusen sekä Emilia Hurmeen panoksen.

– Kersti toi selkeästi koko kentän puolustamisen ja muutti ottelun rytmiä. Emilia pystyi puolustamaan kaikkia pelipaikkoja ja toi monipuolisen puolustamisen ja levypallopelaamisen toisella jaksolla mukaan.

– Hieno joukkuevoitto ja sitkeys. Kun asiat ei mene aluksi kuin toivottiin, mutta omilla aseilla saadaan peli käännettyä, niin se antaa varmasti meille uskoa tulevaan, että ollaan oikealla tiellä ja pärjätään tulevassa.

Seuraavaksi Nordic Open

Suomen 15-vuotiaiden tyttöjen kesä jatkuu seuraavaksi Kisakalliossa pelattavassa Nordic Open -turnauksessa.

Neljännekset: 18–20, 33–29, 51–46, 55–67.

Päivitetty