BC Nokia lähtee näyttämään hampaansa Naisten Korisliigassa: ”Halutaan olla inhottava joukkue”

Viime kauden nelonen BC Nokia lähtee tulevaan Naisten Korisliigan kauteen nälkäisenä ja näyttöhaluisena joukkueena.

Nokialaisten laitapelaaja Venla Patrikaisen mukaan joukkueen valmistautuminen kauteen on sujunut lupaavasti, ja tunnelma joukkueen ympärillä on ollut positiivinen läpi preseasonin.

– Meillä on mennyt kyllä tosi hyvin. Treeneissä on ollut tosi positiivinen meininki, ja varsinkin kun vahvistukset saapuivat mukaan, niin saatiin lisää kokemusta ja syvyyttä joukkueeseen. Ollaan treenattu kovaa, ja uskon, että olemme kauden alkaessa kilpailukykyinen joukkue, Patrikainen kertoo.

BC Nokia palaa liigakartalle joukkueella, jossa yhdistyvät nuoruus, energia ja näyttämisen halu. Patrikaisen mukaan joukkueella on selkeä identiteetti siitä, millaisena se haluaa vastustajien silmissä näyttäytyä.

– Ollaan varmasti nälkäinen joukkue, joka haluaa näyttää muille, että pystytään pelaamaan ja kilpailemaan tässä liigassa.

– Haluamme olla aggressiivisia puolustuksessa – inhottava joukkue, joka laittaa paljon painetta pallolliseen pelaajaan ja sitä kautta hakea voittoja.

Kokemusta ja johtajuutta ulkomailta


Joukkueen kotimaisen rungon muodostavat urheilulliset Venla Patrikainen, Anni Nurminen ja Mona Etu-Seppälä. Nuorten maajoukkuekesästä runsaasti kokemusta ja itseluottamusta kerryttäneet Maija Honkonen, Elli Riihelä ja ensimmäisiä liigaminuuttejaan janoava Lisa Camara pyrkivät vakiinnuttamaan paikkansa rotaatiossa. Loukkaantumisen jälkeen kentälle palaava Iida Riihelä sekä joukkueelle leveyttä ja energiaa tuovat Viivi Niskanen ja Alina Ahonen täydentävät nokialaisten vahvan kotimaisen kokoonpanon. Takapelaaja Cierra Walker aloittaa jo viidennen kautensa Naisten Korisliigassa. Joukkueen täydentävät 183-senttinen laituri Lauren Carter ja 193-senttinen sentteri Brianna Scott.

Syyskuussa Nokialle kotiutunut ulkomaalaiskolmikko tuo joukkueeseen sekä kokoa että kokemusta. Viime kaudelta tuttu Cierra Walker jatkaa seurassa ja toimii tällä kaudella myös joukkueen kapteenina.

Patrikaisen mukaan Walkerin merkitys näkyy jokaisessa harjoituksessa.

– Cierra on loistava kapteeni. Hän tuo kokemusta ja neuvoo jatkuvasti meitä nuorempia pelaajia. Hän osaa myös ottaa tilanteissa vastuuta ja pitää ikään kuin omia aikalisäänsä kentällä. Se tuo meille paljon varmuutta.

Myös Carterin ja Scottin ominaisuudet ovat tehneet vaikutuksen syksyn harjoituskaudella.

– Lauren on todella urheilullinen pelaaja, joka tuo meille paljon levypallopelaamiseen ja hyökkäyspäähän. Brianna taas on isokokoinen pelaaja, joka on jo näyttänyt pärjäävänsä korin alla. Lisäksi hän liikkuu kokoisekseen todella hyvin.

Kova intensiteetti pysyy pelin perustana

Päävalmentaja Denis Kucevicin apuvalmentajana toimii Santtu Tuviala ja fysiikkavalmentajana Marjut Lausti.

– Kyllä siellä uusia juttuja on tulossa, mutta ne ehkä paljastuvat kauden aikana. Pelitapaa ja kuvioita on muutettu jonkin verran. Silti tekemisen perusta on sama. Haluamme treenata ja pelata kovalla intensiteetillä, pelata joukkueena ja juosta kenttää, Patrikainen sanoo.
Myös henkilökohtaisella tasolla Patrikainen lähtee kauteen tavoitteena ottaa seuraava askel urallaan.

– Haluan saada enemmän tehoja hyökkäyspäähän. Puolustusta ei tietenkään saa unohtaa, mutta haluan tuoda peliini enemmän sellaisia asioita, joita olen harjoitellut, mutta joita en ole ehkä vielä uskaltanut tuoda peleihin mukaan. Tavoitteena on ottaa sitä vastuuta, mitä tällä kaudella on tarjolla. Haluan ehkä nostaa omaa profiiliani vielä enemmän ratkaisevaksi pelaajaksi.

Kentälle hän haluaa tuoda ennen kaikkea energiaa.

– Haluan näyttää esimerkkiä tekemisen kautta. Vedän aina täysiä, taistelen palloista ja syöksyn irtopalloihin. Toivottavasti se tarttuu myös muihin ja auttaa joukkuetta pelaamaan entistä kovemmalla energialla.

Tasainen sarja luvassa

Patrikaisen odotukset myös koko Naisten Korisliigan osalta ovat korkealla. Hän uskoo luvassa olevan jälleen erittäin tasainen sarja.

– Veikkaan, että tästä tulee aika tasainen kausi, niin kuin viime vuonnakin. En näe sellaista selvää joukkuetta, joka dominoisi kaikkia pelejä. Uskon, että kuka tahansa voi voittaa kenet tahansa. Se tekee sarjasta todella mielenkiintoisen.

Mestaruussuosikkia kysyttäessä Patrikainen povaa menestystä viime keväänä finaaleihin asti itsensä taistelleen HBA-Märskyn.

– Siellä on nuoria pelaajia, joilla on kuitenkin kokemusta kovista peleistä ja tiukoista paikoista.
BC Nokia avaa liigakautensa lauantaina 3. lokakuuta vierasottelulla Vimpelin Vetoa vastaan, ja ensimmäinen kotiottelu pelataan AGCO Power Arenalla keskiviikkona 7. lokakuuta hallitsevaa mestaria Peli-Karhuja vastaan.

BC Nokia 26-27 pähkinänkuoressa

Päivitetty