18-vuotiaiden tyttöjen EM-kisat päätökseen, 16-vuotiaille pojille tappio Saksaa vastaan

Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue sijoittui kymmenenneksi B-divisioonan EM-kisoissa Dublinissa, kun Suomi hävisi päätöspelissään Bulgarialle. 16-vuotiaat pojat hävisivät alkulohkonsa viimeisen pelin A-divisioonan EM-kisoissa Saksalle ja kohtaa tiistaina pudotuspeleissä Liettuan.

Sara Bejedi ja Suomen 18-vuotiaat tytöt sijoittuivat kymmenenneksi B-divisioonan EM-kisoissa.


18-vuotiaissa tytöissä Bulgaria kokosi puoliaikaan mennessä toistakymmentä hipovan johdon, jota bulgarialaiset suojelivat loppusummeriin asti. Suomi hävisi ottelun 91-74 (44-32) ja sijoittui tappion vuoksi kymmenenneksi.

– Emme löytäneet viimeiseen peliin oikeata energiatasoa joukkuetasolla. Vastustajalla oli muutama kova yksilö, jotka tekivät koreja tarvittaessa. Sillä he pääsivät karkuun ja voittivat pelin, Suomen päävalmentaja Tuomas Oja kommentoi.

Bulgariaa vastaan Suomen pisteistä vastasivat Sara Bejedi (22/3/6 syöttöä), Kia Vaalavirta (11/3/3/3 riistoa) ja Elina Arike (11/10).

– Ehkä tänä vuonna tietyllä tavalla isoin oppi oli se, että kuinka tärkeitä jokainen pallonhallinta on, kun alkulohko on tiukkoja. Yhtään pallonhallintaa ei voi ottaa löysästi, kun niillä voi olla kauaskantoisia vaikutuksia.

– Kaiken kaikkiaan koko kesän kaliberilla pelasimme hyviä joukkueita vastaan voittaen 15 ottelua ja häviten neljä. Turnausmenestys ei ollut sitä mitä haettiin, joten siinä mielessä se on pettymys. 15/4-saldo näyttää kuitenkin sen, että meillä on mahdollisuus voittaa kenet tahansa Euroopassa. Nyt pitää vain löytää se tasaisuus pallonhallinnoissa ja peleistä toiseen, jotta turnaustasolla tulee myös menestystä ja pystymme nousemaan.

Lisätietoja: Ottelutilastot

A-divisioonan EM-kisojen alkulohkon viimeisessä pelissä isokokoinen Saksa vei avausneljänneksen Suomea vastaan 6-21. Saksa piteli johtoasemaansa loppupelin ajan marssien selkeään 44-66 (25-37) -voittoon.

– Puolustuksessa saamme riittävän määrän stoppeja, mutta ikävä kyllä emme saa niitä tällä hetkellä käännettyä meille pisteiksi taululle. Meillä on puolustuksessa selkeästi parempi yhteinen juoni kuin hyökkäyksessä, Suomen päävalmentaja Antti Koskelainen kertoi.

– Lisäksi Saksa kookkaana joukkueena pääsi hakemaan hyökkäyslevypalloja meidän onnistuneidenkin puolustusten jälkeen. Puolustusenergiaa ei näin saatu siirrettyä hyökkäyspäähän.

Suomen ainoa kaksinumeroisille pistelukemille yltänyt oli Thomas Exaucia (10/7), jota pisteidenteossa auttoivat parhaiten Mustapha Amzil (8/5) ja Eelis Uitto (8/4).

Suomi sijoittui B-alkulohkossaan neljänneksi ja kohtaa tiistaina pudotuspeleissä A-lohkon ykkösen Liettuan.

Lisätietoja: Ottelutilastot

Suomen 16-vuotiaat tytöt hävisivät ensimmäisen osan tuplamaaotteluista Kreikkaa vastaan Thessalonikissa. Kreikka voitti kotikentällään loppunumeroin 63-47 (31-18).

– Kreikka pelasi niin paljon kovempaa kuin mihin olemme tottuneet ja me helisimme. Nämä pelit tulevat ennen EM-kisoja hyvään paikkaan. Kreikka on sellainen vastustaja, joka pistää meidät ahtaalle ja jokaisen korin eteen joutuu tekemään täyden työn, Suomen päävalmentaja Jussi Räikkä kertoi.

Suomelta korkeimman pistemäärän heitti Janette Aarnio, jonka saldo oli 11 pistettä.

Lisätietoja: Ottelutilastot