Anniina Äijäsen Sedisille viides peräkkäinen voitto – Annika Holopaisen kausi päätökseen

Anniina Äijäsen Sedis Basquetin vahva kausi Espanjan liigassa sai jatkoa, kun Sedis kuittasi jo viidennen peräkkäisen voittonsa. Puolan liigassa runkosarja saatiin päätökseen ja samalla Annika Holopaisen kausi loppui.

Anniina Äijäsen Sedis Basquet kamppailee Espanjan liigan kärkisijoista. (Kuva: Ville Vuorinen)

Sedis Basquet nappasi 96-85 (47-42)-voiton Zamorasta. Äijänen ahkeroi kentällä vartin verran ja kasasi sinä aikana neljä pistettä ja kaksi levypalloa. Sedis on Espanjan liigassa kolmantena.
Ottelutilastot

Sarjapykälää alempana Anissa Poundsin Maristas Coruna taipui Arosin vieraana 59-84 (25-46). Pounds oli jälleen joukkueensa parhaimmistoa 17 pisteen, kahden levypallon, kolmen syötön ja kahden riiston tilastoilla. Maristas Coruna on sarjassa 13.
Ottelutilastot

Annika Holopainen pelasi ensimmäisen kautensa Puolassa. (Kuva: Ville Vuorinen)

Holopainen oli sivussa Politechnika Gdanskin kokoonpanosta, kun joukkueen kausi päättyi 51-89 (24-46)-tappioon Gorzow Wielkopolskille. Gdansk sijoittui sarjassa kymmenenneksi. Holopainen pelasi kauden 18 ottelussa keskimäärin 21 minuuttia ja tilastoi keskiarvoikseen 7,8 pistettää ja 3,3 levypalloa.
Ottelutilastot

Päivitetty