– Meillä oli muutama vaihtoehto, mutta aika nopeasti vaihtoehdot karsittiin yhteen. Saimme positiivisia kommentteja Mikkolasta, kun keskustelimme pelaajien kanssa, selvitti Korihaiden toiminnanjohtaja Ville Vuorinen.
– Pyrimme pidempiaikaisiin sopimuksiin myös pelaajien kanssa. Meillä on muutaman pelaajan kanssa neuvottelut erittäin pitkällä, Vuorinen kertoi nimiä mainitsematta.
Sopimuksen varmistuttua uusi päävalmentaja puhkui intoa.
– Päävalmentajan vakanssi on ollut mun tavoite ja nyt on hienot fiilikset. Eihän tällaisesta tilaisuudesta voi kieltäytyä. Pyritään tekemään pitkäjänteistä työtä ja tavoitteena on, että Korihait olisi tulevaisuudessa parempi seura monellakin eri mittarilla, Mikkola visioi.
Elokuussa 37 vuotta täyttävä Mikkola on pelaajaurallaan tahkonut yhdeksän kautta Korisliigaa ja viisi kautta I Divisioonaa FoKoPon, Karkkilan ja LrNMKY:n paidoissa. Lisäksi Mikkola toimi FoKoPon toiminnanjohtajana 2008–11.
Lisätietoja: Korihaiden tiedote
