Vidin on viimeksi toiminut Bratislavan joukkueen päävalmentajana Slovakian pääsarjassa. Sitä ennen hän oli samaisessa liigassa Zilinan joukkueen päävalmentaja sekä toimi Slovakian 20-vuotiaiden miesten maajoukkueen päävalmentajana.
Suomessa Vidin on vieraillut 2008 ja 2009 Tampereella järjestettyjen koripalloklinikoiden pääluennoitsijana. Kansainvälisen koripalloliiton (FIBA) lisenssivalmentaja hänestä tuli 2006.
– BC Nokian pelillinen ilme oli huono. Pelaaminen oli hengetöntä ja tarvittiin herätystä. Agentin kautta selvisi, että tällainen valmentaja on vapaana ja tartuimme tilaisuuteen, kertoo Näädät Oy:n puheenjohtaja Marko Pirhonen.
Vidinin sopimus BC Nokian kanssa on 1+1-vuotinen. Joukkueen päävalmentajana tähän asti toiminut Hassinen jatkaa valmennustoimintaa BC Nokiassa.
