Kolme viimeisintä VTB-liigaotteluaan hävinnyt Bisons oli kuskin paikalla ensimmäisen puoliajan, mutta ei kyennyt repäisemään eroa kotijoukkueeseen. Roope Ahosen (17/2) ja Anthony Hilliardin (19/6) heittopeli vei kuitenkin loimaalaiset 35-41-puoliaikajohtoon.
Puoliajan jälkeen molempien joukkueiden puolustus näytteli pääosaa, mutta Bisons meni viiden pisteen johtoon Antto Nikkarisen (11/3/7 syöttöä) ja Hilliardin kolmosilla päätösneljänneksellä. Kotijoukkue vastasi nopeasti: Branko Mirkovic (18/8/9 syöttöä) ja Rashaun Freeman (13/5) toivat minskiläiset takaisin peliin ja johtoon viimeisille sekunneille.
Ahonen pääsi vapaaheittoviivalle, kun peliaikaa oli jäljellä enää 4 sekuntia. Ensimmäisen mennessä sisään Bisons oli enää yhden pisteen takana, mutta toinen pyöri raudoista ulos. Bisons rikkoi nopeasti ja kotijoukkueen Pavel Ulyanko (9/6) naulasi molemmat vapaaheittonsa sisään.
Bisons etsi ihmettä ja sai sen, kun Ulyanko rikkoi Nikkarista hänen tasoitusyrityksessään puolesta kentästä. Nikkarinen kiitti ja kumarsi naulaten kolmella vapaaheitollaan pelin jatkoajalle.
Kotijoukkue piti päänsä viimeistellen kapealla rotaatiolla ja virhevaikeuksista kärsineen Bisonsin 17-6 jatkoajalla.
– Tiesin, että pelistä tulee vaikea, koska neljä pelaajaamme ei pysty pelaamaan loukkaantumisten takia. Pelikuntoiset antoivat kuitenkin kaikkensa ja olen heistä ylpeä. Pelkästään jatkoajalle pääseminen oli saavutus, Bisons-luotsi Greg Gibson kommentoi.
Lisätietoja: Ottelutilastot
