

Karhun vahvojen käpälien väliin on tähän mennessä jäänyt Korikobrien lisäksi hallitseva mestari Tampereen Pyrintö, liigatulokas Helsinki Seagulls sekä Salon Vilpas, ja pohjanmaalaiset lähtevät liigan kärkisijalta keskiviikkoiseen huippukamppailuun KTP-Basketia vastaan.
Tähän mennessä kaikki hyvin, todetaan Pohjanmaalla, mutta toista kauttaan Karhua edustava Bojan Sarcevic toppuuttelee hätäisimpiä.
– Kausi on vasta alkutekijöissään, bosnialaislähtöinen, syksystä 2006 Korisliigaa pelannut Sarcevic muistuttaa.
– Meillä on vielä pitkä matka edessämme ja monta haastetta kohdattavanamme. Joukkueessa on paljon toisilleen entuudestaan tuttuja pelaajia, mutta siihen on vielä aikaa, että opimme todella tuntemaan toisemme. Tahdomme parantaa peli peliltä ja ajoittaa kuntohuippumme kevääseen.
KTP:n menestysresepti muistoissa
Sarcevic saapui Kauhajoelle syksyllä 2013 vietettyään edeltäneet kaksi kautta Kotkassa KTP-Basketin paidassa.
Sarcevicin KTP eteni keväällä ’13 yhden voiton päähän Suomen mestaruudesta joukkueella, joka oli bosnialaistakamiehen mukaan paras, jossa hän oli Suomessa siihen asti pelannut. Sarcevicin nopea arvio on, että nyky-Karhulla on potentiaalia pistää vielä kahden kauden takaista KTP:ta paremmaksi.
– KTP:n kevään 2013 joukkue oli aivan uskomaton. Meidän ei arvioitu kuuluvan edes liigan kärkikolmikkoon ennen kauden alkua, mutta paransimme koko ajan kauden kuluessa ja pudotuspelien alkaessa ihmiset alkoivat ymmärtää, kuinka hyvä ryhmä olimme, Sarcevic miettii.
– Näen tässä Karhun ryhmässä paljon samaa, mutta nyt potentiaalimme on tiedossa jo tässä vaiheessa kautta. Meillä on jo nyt loistava joukkuehenki ja jokainen pelaaja pelaa vahvuuksillaan. Vuoden 2013 KTP oli mahtava joukkue, mutta tämän päivän Karhu saattaa olla paras joukkue, jossa olen pelannut.
Yhteneväisyydet kahden kauden takaiseen KTP:hen eivät ole sattumaa. Nyky-Karhusta KTP:ta oli mukana johdattamassa Korisliigan finaaleihin tuolloin sentteri Devonne Giles sekä uusi päävalmentaja Sami Toiviainen. Myös Katajasta saapuneella Juho Lehtorannalla on KTP-tausta.
– Olemme nauraneetkin yhdessä sitä, että tämä joukkue on vähän kuin KTP:n jatko-osa. Samoja pelaajia, samoja vahvuuksia, samanlainen pelitapa. Erityisen mielenkiintoista nähdä, miten meidät otetaan vastaan Kotkassa.
Kansalaisuus tavoitteena
Sarcevic saapui Suomeen ja Korihaihin syksyllä 2006 juniori-ikäisenä ja on pelannut suomalaispelaajan statuksella Korisliigassa siitä asti. Kahdeksan vuotta näkyvät Sarcevicissa, joka kertoo suomalaistuneensa.
– Pystyn jo keskustelemaan lyhyesti suomen kielellä, ymmärrän muiden keskusteluja hyvin ja osaan lukea jo suurimman osan lehti- ja nettiartikkeleista, jotka eivät ole kovin vaikeaa kieltä, Bojan avaa.
– Seuraava tavoitteeni tällä saralla on kansalaisuustesti ja sitä kautta Suomen kansalaisuus. Koen jo ”suomalaistuneeni” tämän kahdeksan vuoden aikana niin paljon, että pidän sitä tärkeänä. Ensisijaisesti olen kuitenkin koripalloilija, ja keskityn paitsi kehittymään pelaajana, myös auttamaan joukkuettani paremmaksi.
Erityisen ylpeä Sarcevic on Kauhajoen koripallobuumista. Jos Kotka oli perinteinen koripallopaikkakunta, Kauhajoelle on luotu muutamassa vuodessa oma kannattajakuntansa ja huippuorganisaationsa.
– Koripallo kiinnostaa. Se nähtiin jo Seinäjoella pelatussa liigaottelussakin. Kauhajokiset ovat ottaneet tämän joukkueen omakseen ja kaupungilla pelaajat huomataan. On ilo pelata ja menestyä ja antaa heille voittojen muodossa kiitoksia siitä, mitä he antavat meille.
Lisätietoja: Bojan Sarcevic
