9.4.2016 Lappeenrannan Catz eteni Latvia-Estonia -liigan finaaliin, jossa vastaan asettuu toistaiseksi tappioton TTT Riga. Catz kaatoi välierässä Vega 1/Liepājan lukemin 75-55 (43-30).

Schlottin Catz lunasti paikkansa Latvia-Estonia -liigan finaaliin. Kuva: Kai Kilappa
Välierän avausneljännes eteni tasaisissa merkeissä (19-17), mutta toinen neljännes oli lappeenrantalaisten heiniä ja toinen kymmenminuuttinen kirjattiinkin iloista hyökkäys- ja puolustuspeliä esittäneen ”Kissalauman” hyväksi 24-13.
Kolmannella neljänneksellä Vega 1/Liepāja kehitteli pienoista kiriä, mutta Catzin tappavan tehokas puolustus piti latvialaiset päätösneljänneksellä kuudessa pisteessä ja näin ollen Catz varmisti paikkansa huomiseen finaaliin.
Voittajien tehokkaimmat olivat kentän pistekuningatar Jennifer Schlott (21/2/4 syöttöä) sekä tupla-tuplan kerännyt Elena Reshetko (17/10). Vega 1/Liepājan pisteykkönen oli 18 pisteellään Dita Rozenberga.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.
Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.