Ottelun avausneljännes oli vauhdikasta ja yleisöön menevää koripalloa, joka päättyi ”Kissalauman” hyväksi 22-18.
Kotijoukkue oli karkaamassa toisella neljänneksellä hiljalleen repien eron yhdeksään, mutta Wilesia Hardy (22/12/7 syöttöä) toi vieraat kahden pisteen päähän ja puoliajalle Lappeenrannassa mentiin tilanteessa 34-32.
– Alku on vähän hakemista, mutta kokonaisuutena pelasimme hyvin ja liikutimme palloa joukkueena, Catzin Chandrea Jones (13/11/8 syöttöä) totesi.
ViVe pysyi emäntien iholla puoliajan jälkeiset alkuminuutit, jonka jälkeen Catz lisäsi kaasua ja repi eron 12 pisteeseen onnistuneilla kolmosillaan. Päätösneljännekselle lähdettäessä taululla komeili 52-44 -kotijohto.
Samarie Walkerin (18/9) onnistumiset heti neljännen jakson kärkeen katkaisivat vieraiden selkärangan, eikä ottelun loppu tarjonnut kotiyleisölle suurempaa jännitysnäytelmää.
Voittajien tehokkain oli 24 pistettä kerännyt Elena Reshetko (24/7).
Lisätiedot: Ottelutilastot
