Charles Edmonson joulukuun pelaaja

Suomen Koripalloliitto on valinnut Namika Lahtea edustavan Charles Edmonsonin SM-Koriksen joulukuun pelaajaksi. Edmonin johdolla Lahti valloitti joulukuussa mm. Suomen Cup -mestaruuden.

Lahtelaiset pelasivat joulukuun aikana Cup-ottelut mukaan lukien viisi ottelua, joista se voitti neljä. Puhtaan sarjan ainoa tahra tuli Cupin lopputurnauksen jälkeen pelatusta Salon Vilpas -ottelusta, jonka Lahti hävisi vieraissa 70-78.

31-vuotiaalla Edmonsonilla oli näppinsä vahvasti mukana joukkueen menestyksessä. Joulukuun kamppailuissa 205-senttinen ja 110-kiloinen amerikkalainen tehtaili teholukemikseen 19,4 pistettä, 9,4 levypalloa ja 2,6 riistoa. Edmonson oli paitsi tehokas myös tarkka – hän sujautti kahden pisteen heitoistaan sukkaan 61,3 prosenttia (38/62).

Kuluvalla kaudella SM-Koriksen kuukauden pelaajiksi on ennen Edmonsonia valittu Korihaiden Pasi Kauha (marraskuu) ja Pussihukkien Kimi Klingberg (lokakuu).

Päivitetty

Kategoriat