Cory Hightower jätti Hongan

Espoolaisen Hongan ja joukkueen amerikkalaisvahvistukseksi pestatun Cory Hightowerin tiet ovat eronneet. Ensimmäiseen Euroopan pelikauteensa valmistautunut Hightower lähti Hongasta ilmoittamatta viime viikon lopulla.

25-vuotias ja 201-senttinen Hightower otettiin Honkaan sen jälkeen, kun alun perin vahvistukseksi hankittu Marcus Grant teloi Yhdysvalloissa harjoitellessaan selkänsä leikkauskuntoon.

Hightower pelasi viime viikolla Hongan riveissä Opel Cupissa. Yhteistä säveltä osapuolet eivät Hongan mukaan löytäneet muutaman yhteisen viikon aikana sen paremmin kentällä kuin sen ulkopuolellakaan.

Honka on käynnistänyt uuden vahvistuksen hakuprosessin. SM-Koriksen kausi käynnistyy nuorekkaan Hongan osalta 10. lokakuuta vierasottelulla turkulaista nousijajoukkuetta Aura Basketia vastaan. Ensi viikonvaihteessa Honka järjestää Tapiolassa Suomen Cupin Semi Final Four -turnauksen. Lauantaina Hongan vastustajaksi juoksee Äänekosken Huima.

– Lähdemme SM-sarjaan yhden ulkomaalaisvahvistuksen voimin. Vaikka aikaa ei ole hukattavissa, niin emme tee missään tapauksessa hätiköityä päätöstä, vaan yritämme rauhassa löytää joukkueelle sopivan ulkomaalaisvahvistuksen, selvitti Hongan toimitusjohtaja Mika Sohlberg.

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/

Päivitetty

Kategoriat

,