Finalistit kohtasivat viime viikonvaihteessa Sparliigan ottelun merkeissä Lahdessa. Namika läksytti vieraitaan lukemin 108-88. Se voitti myös joukkueiden kauden ensimmäisen kohtaamisen vieraissa lokakuussa luvuin 93-80.
Tuloksista tuoreempi ei kuitenkaan anna täydellistä kuvaa joukkueiden voimasuhteista, sillä KTP:llä on käynnissä uusi oppimisjakso. Joukkue hakee pelirytmiä loukkaantuneiden miesten palattua riveihin. Takaisin ovat tulleet eri vammoista kärsineet Ronald DeGray, Juuso Lehtimäki ja Markus Myllylä – kaikki kotkalaisten pitkää kalustoa, jonka Kotka kipeästi tarvitsee olevan iskukunnossa romuluista Lahtea vastaan. Koko kolmikko oli pelissä mukana keskiviikon Sparliiga-kierroksella, mutta tulos ei vielä ollut halutun kaltaista. KTP kärsi kotonaan 25 pisteen (74-97) tappion Kouvoille.
– Kaikki kulminoituu meneillään olevaan viikkoon. Niiden isojen miesten, joiden Lahtea vastaan pitäisi pelata, ottelut ovat viimeisiltä kuukausilta vähissä. Meillä on muutamia harjoituksia aikaa, pohdiskeli KTP:n valmentaja Eero Saarinen.
– Missään nimessä emme tule finaaliin antautuneina, vaan täysillä lähdetään haastamaan. Meillä on joukkue täynnä niin lyhytjänteisiä ihmisiä, että Suomen Cup –tyyppinen kilpailu sopii meille mainiosti, Saarinen letkautti.
Saarisen letkautus oli tietenkin huumoripitoinen, mutta KTP on myös vuosien saatossa näyttänyt hallitsevansa Suomen Cupin, jossa pelataan ottelusta toiseen ns. veitsi kurkulla. KTP on historiansa aikana voittanut Suomen Cupin kahdeksan kertaa, viimeksi tasan vuosi sitten.
Lahdella nälkä kurniva
Sunnuntaina voi olla suuri finaali tiedossa, sillä myös Namika Lahti on osoittanut venymiskykyä isojen pelien edessä. Tuoreimman näytön se antoi kevään pudotuspeleissä, joissa se nousi useaan otteeseen selkä seinää vasten –tilanteesta voittoon, vaikka finaalisarjassa Kouvot oli lopulta vahvempi.
Viime viikonvaihteessa Namika Lahti jyräsi KTP:n lattiaan korin alla. Se vei lähes puolet enemmän levypalloja kuin vieraansa.
– Ei ole salaisuus, että pelimme perustuu juoksemiseen. Se kuitenkin vaatii, että meillä on pallo hallussa tai muuten näytämme aika hölmöiltä. Olemme viimeisen kuukauden aikana hävinneet otteluissa levypallot yli kymmenen keskiarvolla ja se on asia, johon pitää kiinnittää erityistä huomiota, Saarinen kertoi.
Namika Lahden leirissä ei kahden voitetun KTP-ottelun tuloksiin tuudittauduta, vaan haastajien vaarallisuus on tiedossa.
– Jos KTP saa palaset loksahtamaan kohdalleen, juoksupelinsä käyntiin ja hurmoksen päälle, ei joukkuetta pysty pysäyttämään, Namika Lahden päävalmentaja Lars Ekström arvioi.
Sen lisäksi, että KTP:n ison kaluston on pystyttävä haastamaan Suomen kovimpiin eturiveihin lukeutuva kolmikko Tom Gustafsson-Sami Lehtoranta-Mario Woodson, tulee kotkalaisten löytää keinot Monte Cummingsin pysäyttämiseksi. Viime viikonvaihteessa Cummings mätti KTP-ottelussa 33 pistettä. KTP:n juoksupelin todennäköisimmät moottorit ja heittohurmoksen löytäjät ovat Pasi Heinonen sekä monissa liemissä keitetty Roope Mäkelä.
Kotkalla on sunnuntaihin saakka aikaa ratkoa ongelmiaan. Vaikeaksi joukkueen valmistautumisen tekee joka tapauksessa se, että vaikka keinot joihinkin pulmiin löytyisikin, on Namika Lahti kokonaisuutena vahva. Lahti hyökkää laajalla rintamalla, eikä sen riveistä puutu myöskään kuuluisan likaisen työn tekijöitä. Cup-finaalin jokeriksi on Lahden riveistä ehdokkaita enemmänkin. Viime viikonloppuna Teemu Laine jäi esimerkiksi KTP:tä vastaan nollille. Se tuskin toistuu. Lisäksi lahtelaisilla on kurniva nälkä, jonka aiheutti jääminen kakkoseksi viime kevään SM-finaaleissa.
Sunnuntaina 12.12. Helsingin Jäähallissa pelataan klo 13:30 naisten Suomen Cup –finaali, jossa kohtaavat Pantterit Helsingistä ja Peli-Karhut Kotkasta. Miesten finaali alkaa klo 16:00.
Lisätietoja: http://www.koris.net/1/artikkeliarkisto/?num=59152