Espoo Team jatkaa nousuaan

4.3.2012 Avainpelaajansa takaisin parketille saanut Espoo Team jatkaa nousuaan. Espoolaiset kaatoivat sunnuntaina sarjakakkonen Äänekosken Huiman kotonaan 70–63 (31–31). HoNsU puolestaan nautiskeli sarjajumbo Keravan Energia Teamin nurin 95–49 (49–27).

Jenni Muurinen kahmi Espoossa 17 irtopalloa.

Katja Summala upotti Keravan yhdeksällä kolmosella. Kuvat: Francois Perthuis.

Espoo Teamin ja Huiman kohtaamisesta kehkeytyi jännitysnäytelmä, joka ratkesi vasta viimeisellä minuutilla. Päätösminuutti alkoi kotijoukkueen 64-63-johdossa, mutta ratkaisevilla hetkillä Huima epäonnistui järjestäen kaikissa heittoyrityksissään, kun taas Espoo Team nakutti kuusi vapaaheittoa sisään hakien 70-63 (31-31)-voiton.

 

Kentän ehdoton hahmo oli Espoo Teamin Laura Wilson (29/14), mutta myös Venlakaisa Hölttä (11/3) ja ”rodmanmaiset” numerot viimeistellyt Jenni Muurinen (5/17/2 blokkia) olivat terässä. Huimalta kunnostautui Madina Ali (17/8/4 riistoa).

 

Espoo Teamille voitto oli kolmas peräkkäinen. Espoolaiset ovat sarjataulukossa viidentenä 11 voitolla ja 14 tappiolla. Huima jatkaa sarjakakkosena 17 voitolla ja kahdeksalla tappiolla.

 

HoNsU nautiskeli Keravan kustannuksella

 

Kauden aikana keskimäärin vain 59,3 pistettä ottelua kohden upottanut jyväskyläläinen HoNsU sai nautiskella sunnuntaina, kun Jyväskylän Monitoimitalolle saapui vieraaksi sarjajumbo Keravan Energia Team.

 

Uskomattomat yhdeksän kolmosta upottanut Katja Summala (31/3) johti ilotulitusta ja Charlee Underwood (20/14/6 syöttöä/3 riistoa) sekä Minna Sten (13/13/5 blokkia) osallistuivat tehokkaina talkoisiin, kun HoNsU ryöpytti Keravasta 95-49 (49-27)-voiton. Keravalta urakoivat kovimmat lukemat Silja Paavola (14/16) ja Centhya Hart (12/18).

 

HoNsU nousi SM-sarjassa pudotuspeliviivan yläpuolelle kuudennelle sijalle kahdeksalla voitolla ja 17 tappiolla. Kerava on voittanut kerran ja hävinnyt 24 ottelua.


Lisätietoja: Naisten SM-sarja


 
20.4.2026 21:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.

17.4.2026 20:44 Naisten Korisliiga

HBA avasi finaalit voitolla - ToPo vei pronssimitalit

Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.

17.4.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Hallitseva mestari PeKa saa vastaansa ensimmäistä mestaruuttaan tavoittelevan HBA-Märskyn

Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

12.4.2026 18:47 Naisten Korisliiga

HBA siirsi ratkaisun viidenteen peliin - molemmat finalistit selviävät tiistaina

HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.

11.4.2026 19:16 Naisten Korisliiga

ToPo tasoitti välierät – ratkaiseva ottelu tiistaina

ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.

8.4.2026 21:10 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa voiton päässä finaaleista

BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.

7.4.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Lauren Heard naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.

5.4.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Vierasvoitoille jatkoa – molemmat välieräsarjat tasatilanteessa

Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.

2.4.2026 21:30 Naisten Korisliiga

ToPo ja BC Nokia onnistuivat ryöstöissä

Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.

Näytä lisää vastaavia