Hanno Möttölä: ”Kisat antoivat valmiutta ja itseluottamusta”

Euroopan kahdentoista parhaan maan joukkoon Liettuan EM-kisoissa selvinneen Suomen maajoukkueen kapteeni Hanno Möttölä, 35, hehkuu EM-jatkosarjan päätyttyä ylpeyttä joukkueensa puolesta. Möttölä uskoo, että Liettuasta hankitut kokemukset vahvistavat ”susijengiä” matkalla kohti Slovenian kesän 2013 EM-kisoja.

– Onnellisia ollaan pääsystä kahdentoista parhaan joukkoon, sehän on ihan selvää. Totta kai olemme silti samalla pettyneitä, koska enemmänkin olisi ollut tarjolla, viittaa Möttölä maanantain Slovenia-tappioon, jossa Suomelle oli tarjolla väylä aina Euroopan kahdeksan parhaan sakkiin asti.

– Kunhan tästä Suomeen kotiudutaan ja kukin meistä pääsee omaan seurajoukkueeseensa, uskon, että osaamme pistää asiat oikeaan perspektiiviin ja alamme sisäistää, mitä on oikein tullut tehtyä.

Maajoukkuekapteeni tietää, mistä puhuu. Suomen taakse EM-kisoissa jäivät muiden muassa Kroatia, Italia, Israel, Latvia, Puola sekä viime kesän MM-hopeajoukkue Turkki. Yhdeksännen sijan Suomen kanssa jakoi kesäkuun NBA-finaalien arvokkaimman pelaajan, Dirk Nowitzkin, johtama Saksa.

Kansainvälinen koripallomedia onkin pitänyt Suomea Liettuan kisojen ”Tuhkimona”, jonka otteet ovat yllättäneet koko koripalloilevan maanosan. Kun asiaa tarkkailee Möttölän mainitsemasta perspektiivistä, olemme pakotetut huomaamaan, että Suomen tie nykyiseen asemaan on ollut pitkä ja kivinen. Taipaleen ensimmäiset neljä vuotta kuluivatkin korpivaelluksella Euroopan B-divisioonassa.

– Kisoihin pääseminen ja täällä menestyminen on vaatinut kovaa duunia. Henkilökohtaisella tasolla jokaiselta pelaajalta on vaadittu vuosi vuodelta enemmän treeniä ja samalla yhä useampia pelaajia, jotka pelaavat ammatikseen Suomen ulkopuolella, Möttölä arvioi.

– Meidän pelitavallamme ja -tempollamme tarvitsemme jatkuvasti kokoonpanoon kymmenkunta kansainvälisen tason rotaatiopelaajaa. Vielä viisi tai kuusi vuotta sitten me emme pystyneet pelaamaan samanlaista korista kuin nyt. Erityisesti arvokisojen ottelutahti ja joukkueiden taitotaso ovat niin kovat, että laaja rotaatio on täysi välttämättömyys.

Itseluottamus nousi, Slovenia kutsuu

Eräs kansainvälisen median tapetille nostamista kysymyksistä oli, miten Suomi pystyy pärjäämään kisoissa joukkueella, jonka enemmistö pelaa Suomen Korisliigassa tai Italian kakkosliigassa. Kysymys on sikäli aiheellinen, että kaikilla muilla kisajoukkueilla on ollut käytössään vähintään viisikollinen Euroliigassa ja NBA:ssa marinoituja pelaajia. Möttölä kuitenkin korostaa koripallon luonnetta joukkuepelinä.

– Tällaisten parin viikon ryppäissä pelattujen turnausten aikana fyysisellä ja henkisellä valmistautumisella ja vahvuudella on älyttömän suuri merkitys. Hyvä esimerkki on futiksen puolelta: Kreikka lähti EM-kisoihin 2004 joukkueella, joka oli paperilla kisojen huonoin, mutta he veivät silti kisoista kultaa.

Toiseksi avaintekijäksi Möttölä nostaa jatkuvuuden. Henrik Dettmann apuvalmentajineen on ollut maajoukkueen peräsimessä vuodesta 2004, ja Liettuan kisajoukkueesta seitsemän pelaajaa on pelannut joukkueessa vähintään samasta vuodesta asti.

– Muilla joukkueilla valmentajat vaihtuu, kuviot vaihtuu ja jokaiseen arvokisajoukkueeseen on tyrkyllä 35 pelaajaa, joista 15 tippuu pois jo parin viikon leirityksen jälkeen. Meillä vaihtuvuus pelaajistossa ja valmennusjohdossa on aika pientä ja se näkyy yhteishengessämme ja siinä, miten pelaamme yhteen.

Suomen maajoukkueen pelaajien yksilötaitoihin Möttölä kertoo olleensa luottavainen alusta alkaen.

– Jos nyt tuota Korisliiga/LegaDue-kysymystä sen tarkemmin pohtii, on pakko huomata, että elämme vielä sellaisia vuosia, jolloin Suomen passista ei vielä varsinaisesti ole apua kaikkein kovimpien liigojen joukkueiden etsiessä vahvistuksia riveihinsä. Osoitimme kuitenkin, että yhdelläkään meistä ei ollut syytä epäillä kykyjään pelata tällä tasolla, kapteeni linjaa.

– Näiden kisojen jälkeen jokaisella meistä on pää entistäkin vakaammin pystyssä. Nämä kisat antoivat varmasti meille huomattavasti valmiutta ja itseluottamusta, jotta hoidamme ensi kesän EM-karsinnat kotiin ja selvitetään paikka Slovenian kisoihin 2013.

EM-kisat huipentuvat loppuviikosta, ja kahdeksan parhaan joukkueen pudotuspelit käynnistyvät keskiviikkona. Möttölän kirjoissa Euroopan mestariksi on vain yksi suosikki.

– Sanoisin, että mestaruus tulee olemaan Ranskan ja Espanjan kauppa, mutta aika hyvä heittopäivä Ranskalle pitää sattua, jos he mielivät Espanjan kaataa.

– Pelkkä vilkaisu Espanjan kokoonpanoon näyttää kenelle tahansa, että niillä on täysi joukkueellinen hyviä NBA-pelaajia ja Euroliigan all star -tason kavereita. Espanjan kahdestoistakin rotaatiopelaaja olisi iso tähti missä tahansa muussa kisajoukkueessa.

Päivitetty