Hongan ja EBT:n 3. välierä monikameratuotantona Ruudussa keskiviikkona

Naisten Korisliigan kolmannet välieräottelut pelataan tänään. Tapiolan Hongan ja Espoo Basket Teamin ottelu toteutetaan monikameratuotantona ja selostettuna. Ottelu käynnistyy Ruudussa klo 19.00.

Honka ja EBT ovat toistaiseksi molemmat voittaneet kotiottelunsa. Tänään EBT ja Sanni Tuomisto yrittävät ryöstöretkeä Tapiolan Liikuntahallilta. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Honka ja EBT lähtevät kutkuttavasta 1–1-tilanteesta kolmanteen välierään. Välierät pelataan paras viidestä -formaatilla, joten toinen joukkueista on illan jälkeen voiton päässä finaalipaikasta. Molemmat joukkueet ovat onnistuneet voittamaan kotiottelunsa välieräsarjassa.

Espoolaisjoukkueiden kohtaaminen lähetetään Ruudussa klo 19.00 ja ottelun selostaa Riku Tapio.

Toisessa otteluparissa Peli-Karhut voi voitolla varmistaa finaalipaikan, kun se on voittanut Forssan Alun jo kahdesti. Ottelu käynnistyy tuntia aiemmin klo 18.00 ja se on nähtävissä suorana Ruudussa. Ottelun selostaa Tuomas Pakkanen ja kommentaattorina on komean pelaajauransa tähän kauteen lopettanut Michael Pounds. Ottelu tuotetaan automaattikameroilla.

Päivitetty