HoNsU varmisti nousunsa naisten SM-sarjaan

Jyväskyläläinen HoNsU varmisti sunnuntaina naisten I divisioonan voiton ja nousee ensi kaudeksi naisten koripallon SM-sarjaan. HoNsU voitti sunnuntaina vantaalaisen Puhuttaret kotonaan 95-64. Voitto venytti HoNsU:n tappiottomien otteluiden sarjan jo 15:een.

Tappioitta olevan divisioonassa olevan HoNsU:n etumatka sarjataulukossa on kakkosena olevaan Espoo Akatemiaan tavoittamattomat kymmenen pistettä. Divisioonan runkosarjaa on jäljellä 3-4 ottelua joukkueesta riippuen.

HoNsU:n nousun takuupelaajina ovat läpi kauden toimineet seuran omat 19-vuotiaat kasvatit, nuorten maajoukkueissakin esiintyneet, Pia Salminen ja Salla Viitanen. Sekä Salminen että Viitanen ovat tehneet divisioonapeleissä keskimäärin 14,5 pistettä peliä kohden. Kolmas yli kymmenen pisteen keskiarvoon yltänyt pelaaja on Säynätsalon Riennon koulima ja niin ikään 19-vuotias Kaisa Lind (11,1).

Viimeksi kaudella 2001-02 mestaruussarjassa pelannutta HoNsU:a valmentaa Mikko Tupamäki.

Suoran nousijan ohella I divisioonan kakkonen ja kolmonen pääsevät yrittämään paikkaa naisten pääsarjassa. Kaksinkertaiseen SM-noususarjaan osallistuu divisioonan kakkosen ja kolmosen lisäksi SM-runkosarjan kaksi heikoimmin sijoittunutta. Noususarjan kaksi parasta palkitaan kauden 2007-08 SM-sarjapaikoilla.

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_i_divisioona/