Jan-Micheal Thomasista KTP:n takamies

Korisliigassa pelaava KTP Basket on vahvistanut joukkuettaan Jan-Michael Thomasilla. 186-senttinen amerikkalaistakamies on pelannut toissa kaudella Unkarin liigaa Szolnokin joukkueessa. Viime kaudella hän pelasi Yhdysvalloissa.

– Jan-Micheal Thomas on todistanut taitonsa hyvätasoisessa sarjassa Unkarissa. Hän on nopea, varmaotteinen pelaaja, joka omaa hyvän kaukoheiton. Thomasista tulee joukkueen pelinjohtaja. Näin kotimaiset pelaajamme, mm. Toni Ilmonen ja Jari Vekkilä, pääsevät laitaan pelaamaan. Siellä nämä kaverit ovat parhaimmillaan, kommentoi KTP:n valmentaja Ray Ailus tuoretta hankintaa.

Unkarissa Thomas pelasi Szolnokin ryhmässä 26 runkosarja- ja pudotuspeliottelua 15,3 pisteen keskiarvolla. Thomas on Washington State –yliopiston kasvatteja.

Thomas saapuu Kotkaan elokuun lopulla. KTP Basketin joukkue viettää parhaillaan parin viikon taukoa yhteisharjoituksista ja aloittaa harjoittelun ensi viikolla. Kotimaisista pelaajista KTP Basketilla on sopimukset Milos Dopraksen, Jouni Ehon, Pasi Heinosen, Toni Ilmosen, Mikko-Petteri Järvisen, Ville Strengin ja Jari Vekkilän kanssa.

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Päivitetty

Kategoriat

,