15.11.2012 Korisliigan peräpään joukkueet ovat alkaneella syyskaudella pystyneet hakemaan kärkipään joukkueista maukkaita voittoja, ja niin kävi myös torstaina Forssassa. Liigajumbo FoKoPo yllätti liigaa johtavan Tampereen Pyrinnön 85–78 (39–35) Sami Ikävalkon ja Markus Moleniuksen näytellessä pääosaa.

Markus Molenius kunnostautui FoKoPon lyödessä Pyrinnön. Kuva: Tytti Nuoramo.
Kuusi edellistä peliään hävinnyt FoKoPo hallitsi ottelua koko ajan. Forssalaiset kasvattivat toisella neljänneksellä johtonsa parhaimmillaan 13 pisteeseen, jonka kuitenkin EuroChallenge-kotitappiosta toipuva Pyrintö kavensi puoliajalle lähdettäessä kolmeen.
Kolmannen jakson FoKoPo vei jälleen nimiinsä selvästi 11 pisteellä. Pyrintö nousi vielä minuutti ja 42 sekuntia ennen varsinaisen peliajan loppua kolmen pisteen päähän. FoKoPon kantti kuitenkin kesti, ja johto kasvoi pikapikaa taas 11 pisteeseen. Ottelun loppusekunneilla syntyi vielä kahakka, jonka seurauksena Pyrinnön Damon Williams ja FoKoPon Jahmar Thorpe ajettiin kentältä.
– Onnistuimme käyttämään hyväksemme Pyrinnön otteluruuhkan. Pyrintö oli varmasti väsynyt sekä henkisesti että fyysisesti, mutta ei sentään luovuttanut meille voittoa, vaan kyllä meidän piti ottaa se. Meillä kesti sekä kantti että pelitaktiikka hyvin läpi pelin, iloitsi FoKoPon päävalmentaja Miikka Sopanen.
FoKoPo takoi Pyrintöä eritoten kotimaisten pelaajiensa voimin. Sami Ikävalko (19/5) ja Markus Molenius (18/4/4 riistoa) olivat erinomaisessa vireessä. Andrais Thornton (15/5), Jahmar Thorpe (14/6/4 syöttöä) ja Charlie Burgess (9/12/4 syöttöä/3 riistoa) tukivat kotimaista tehokaksikkoa.
– Me pelasimme lyhyitä jaksoja lukuun ottamatta todella vaisusti. Näytti, että joukkue vain odotti pelin päättymistä, pahoitteli Pyrinnön päävalmentaja Ville Tuominen.
Pyrinnön kovimmat tehot kirjauttivat Damon Williams (18/10/7 syöttöä/3 riistoa) ja LaMonte Ulmer (16/9).
(STT-Basket.fi)
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.